Lékařka Džamila Stehlíková měla podle soudkyně Dáši Vítkové jako odborník dostatek veřejně dostupných informačních zdrojů, podkladů a indicií pro ohodnocení tehdejšího skutečného Zemanova stavu.
19. dubna si lékaři připomínají den zdraví jater. Vědci pátrají i po méně známých jaterních problémech – například se snaží vyšetřit vzácné případy, kdy játrům nesvědčí jinak bezpečné léky.
Operace tehdy zachránila život šestatřicetiletému Josefovi Mynářovi, který trpěl nevyléčitelným nádorovým onemocněním jater. „Už jenom okraj jater vypadal jako játra,“ vzpomíná Mynář.
Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
Nejasnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana sílí. Hrad trvá na svých předchozích vyjádřeních, že prezident netrpí vážnějšími potížemi a připravuje se na povolební vyjednávání.
Trojnásobný olympijský medailista vyrazil s reprezentací na soustředění do Norska, kde bude dohánět manko, které za dva a půl měsíce nucené pauzy nabral.
Když má sportovec chřipku, angínu, namožený sval nebo naraženou kost, proces léčby je vcelku jasný. Biatlonista Ondřej Moravec řeší záludnější zdravotní problém
Biatlonista Ondřej Moravec musel kvůli zdravotním problémům přerušit přípravu na novou sezonu. Trojnásobný olympijský medailista má potíže s játry, která ho trápila už předloni.
Nemocnice omezují provoz oddělení, píše Deník. Mf Dnes upozorňuje na vysoké ceny nájmů, kvůli kterým mají studenti opět zvýšený zájem o koleje. A síť bankomatů a obchodů pro bitcoiny popisuje E 15.
Už čtyři pacienty se vzácnou a smrtelnou liščí tasemnicí léčí infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V celé republice je přitom jen zhruba 30 zaznamenaných případů.
Izrael býval čtvrtým nejvýznamnějším producentem husích jater na světě. Před čtyřmi lety ale parlament přijal zákon zakazující prodej jater týraných zvířat, což znamená i zákaz delikatesy foie gras.
Česko drží světové prvenství v počtu nádorů tlustého střeva. Nádor z tlustého střeva však často napadá i játra. Na operaci nádorů se specializují chirurgové v Plzni.
Neviditelná, ale nepostradatelná. Tak by se dala popsat práce koordinátorských týmů, které zajištují zázemí a vše potřebné pro transplantace orgánů. Na záchraně lidských životů se podílejí ve stejné míře jako operatéři přímo na sále. Loni jen v pražském IKEMu (Institutu klinické a experimentální medicíny) transplantovali celkem 483 orgánů, tedy více než 60 procent všech transplantací v České republice.
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány hrudníku a dutiny břišní. Světově unikátní zákrok provedli lékaři před šesti týdny. Technicky náročná operace trvala přes deset hodin a 58leté Aleně Dargajové zachránila život. Necelé dva týdny po transplantaci šla z nemocnice domů.
Lékařům pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) se povedla výjimečná operace. Pacientovi s akutním selháním jater odstranili jen půlku orgánu a místo ní mu transplantovali lalok jater od zemřelého dárce. Lékaři předpokládají, že by se játra mohla po operaci zcela zotavit, i když to bude trvat měsíce.
Doktorům v pražském IKEMu se povedla unikátní operace. Jako první v Česku rozdělili jedna játra mezi dva dětské pacienty. Bez transplantace se šance na život obou chlapců - 4letého a 14letého - každou hodinou prudce snižovala. Transplantovaná játra začala okamžitě fungovat, dětem se daří dobře.
Půlroční Vojta se narodil s těžkým poškozením jater. Klasické transplantace by se nedožil, lékaři se proto rozhodli pro výjimečný zákrok, který v České republice do té doby provedli jen třikrát. Malému pacientovi transplantovali část jater od žijícího dárce, kterým byl jeho otec.
Po třech měsících se do Moldávie vrací manželé, kteří v pražském IKEMu podstoupili unikátní operaci. Lékaři jim transplantovali játra, která ale dostali pouze od jednoho dárce. Bylo to poprvé, kdy se orgán podařilo rozdělit na polovinu mezi dva dospělé paciety. Nemocnice zařídila páru pooperační péči i následný návrat domů.
Čeští lékaři poprvé transplantovali jedna darovaná játra dvěma dospělým lidem. Dostal je mladý manželský pár, který se otrávil smrtelnou muchomůrkou zelenou. Transplantaci provedli lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v noci na pondělí.
Plzeňští chirurgové začali jako první v republice používat kmenové buňky při operacích nádorů jater. Je to převratná a velmi nadějná metoda, která je celosvětově teprve v začátcích. V Plzni už ale pomohla 12 pacientům, kteří by jinak neměli šanci přežít.
Pro nemocné pacienty, kterým nefungují játra, je transplantace většinou jediným řešením. V pořadnících čekají na dárce zhruba rok a většině z nich náročný zákrok prodlouží život o více než deset let. Lékaři z pražského IKEMu v polovině srpna provedli už tisícátou úspěšnou transplantaci jater. Na drahé operace si nemocnice vyjednala nové financování od zdravotních pojišťoven. Do transplantačního programu se tak díky tomu dostane více pacientů.
Lékaři z transplantačního centra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny úspěšně zvládli v pořadí už tisící transplantaci jater. Prvního pacienta v nemocnici operovali v roce 1995. Od té doby provedli transplantace jater nejen dospělým, ale i dětským příjemcům, včetně nejmenších dětí.
Možná až 160 milionů korun bude letos chybět pražskému Institutu klinické a experimentální medicíny na transplantace. Pojišťovny totiž některé léky a výkony nehradí. Jen loni přitom dostalo v IKEMu nový orgán na čtyři sta pacientů. Lékaři také za uplynulý rok provedli nejvíce transplantací jater v české historii.
Dnes je to přesně třicet let od okamžiku, kdy brněnští lékaři provedli první transplantaci jater u nás. O rok později, 31. ledna 1984, pak v pražském IKEMu poprvé transplantovali srdce.
Přesně před třiceti lety provedli brněnští lékaři první transplantaci jater v Česku. Výročí si připomíná Fakultní nemocnice u svaté Anny, kde k této operaci přistoupili jako pátí v Evropě.