„Byli jsme připravení na všechno, ale tohle jsme teda nečekali,“ říká mluvčí Institutu klinické a experimentální medicíny Martina Kolačná. Zájem lidí byl velký, fronta zájemců stála i před nemocnicí.
Operaci podstoupily obě ve stejný den. Lékaři z IKEMu nejprve odstranili ledvinu Barboře a orgán poté zdravotníci převezli do Motola, kde už byla na operačním sále připravená malá pacientka.
Opakovaná transplantace plic je nutná ve chvíli, kdy nový orgán začne selhávat a lékaři už nemají žádné další léčebné možnosti. Doposud udělali lékaři z Motola celkem 17 retransplantací plic.
Pouze čtyři další Američané podstoupili experimentální transplantace geneticky modifikovaných prasečích orgánů. Žádný z nich ale nepřežil déle než dva měsíce. Looney nyní stanovila nový rekord.
Transplantace oční rohovky je potřeba mimo jiné v případě, kdy se rohovka zkalí či změní svůj tvar. Ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech v Praze rohovky transplantují několikrát do týdne.
Pacientka trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí. Lékaři jí říkali, že na transplantaci nemá nárok, nakonec k ní ale došlo pouhé čtyři dny po zapsání do registru pacientů čekajících na dárce.
Zdravotníci už prověřují další pacienty po transplantaci. Úřad ministra zdravotnictví v Riu uvedl, že pozastavil činnost laboratoře, která byla zodpovědná za provádění testů.
Při 15hodinovém zákroku mu vyměnili žaludek, játra, dvanáctník, tenké střevo a dočasně i slezinu. Ponechali mu ale břišní stěnu z původní transplantace od jiného dárce.
Nad úmrtím pacienta nemocnice v prohlášení vyjádřila hluboký smutek a kondolovala rodině. Zároveň uvedla, že nemá žádné informace, které by naznačovaly, že Slayman zemřel v důsledku transplantace.
„Dnešek představuje nový začátek nejen pro mě, ale i pro ně,“ řekl muž v odkaze na pacienty čekající na transplantaci. „Moje rekonvalescence postupuje hladce a v tomto okamžiku žádám soukromí,“ dodal.
„Mé srdce, které nebylo schopno vůbec pracovat, bylo vyměněno za nové srdce. Byl mi darován nový život,“ řekl po transplantaci srdce pro Československý rozhlas před 40 lety technik Josef Divina.
Aaron James přišel při pracovním úrazu o levé oko a další části obličeje. Lékaři u něj tedy provedli transplantaci celého obličeje, při které došlo k první transplantaci lidského oka na světě.
Jan Marek je profesor, uznávaný zejména za svoje působení v oblasti dětské kardiologie. „Získat dárce malého srdce je strašně složité,“ popisuje v rozhovoru problémy spojené se zákroky u dětí.
Hlavním poselstvím knihy plné rozhovorů je poděkování moderní transplantační chirurgii. Před pěti lety sama autorka totiž prodělala transplantaci ledviny a slinivky.
Renata Kalenská se ve své knize Orgány nepatří do nebe věnuje formou rozhovorů tématu transplantací. „Měla jsem strašné bolesti,“ popisuje v rozhovoru pro Radiožurnál svoji osobní zkušenost.
Před 40 lety transplantovali lékaři pražského IKEMU poprvé v Československu slinivku u pacientky s cukrovkou 1. typu. Technika zákroku se během let proměnila, pacientům s diabetem ale pomáhá dodnes.
Asi 35 dětí ročně podstoupí na Klinice dětské hematologie a onkologie v pražském Motole transplantaci kostní dřeně. Jedním z nich byl i osmiletý Radek, pro kterého našli dárce v německém registru.
Ve skutečnosti méně než jedno procento všech dárců v registru daruje, ale registr potřebujeme tak široký, aby každý případný pacient svého dárce našel, objasňuje primář Pavel Jindra.
Operace tehdy zachránila život šestatřicetiletému Josefovi Mynářovi, který trpěl nevyléčitelným nádorovým onemocněním jater. „Už jenom okraj jater vypadal jako játra,“ vzpomíná Mynář.
Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
Podle agentury ANSA šlo o transplantaci od nejstaršího dárce na světě vůbec. Předchozí rekord v Itálii držela žena, která se loni stala dárkyní orgánů ve věku 97 let a sedm měsíců.
„Bylo by dobré kdyby alespoň polovina nebo třetina našich pacientů našla dárce v Čechách. Bylo by to levnější a organizačně jednodušší než vozit sem dřeň z ciziny,“ vysvětluje lékař.