V pražském IKEMu provedli úspěšnou řetězovou transplantaci ledvin

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dnes úspěšně operovali pacienty v rámci další řetězové transplantace ledvin. V Česku se tato unikátní operace poprvé podařila v listopadu. Stejně jako loni umožnil i teď zákrok altruistický dárce. Díky němu se teď pět párů lidí vrátí do normálního života.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řetězová transplantace ledvin

Řetězová transplantace ledvin | Foto: IKEM, Jan Šenkýř

Operací dnes bylo celkem deset, pět dárců a pět příjemců. Všechny dopadly dobře. Někteří už dokonce mají novou ledvinu od včerejška a už jim prý funguje.

Současná řetězová transplantace je velmi podobná té loňské. Lékaři si chválí, že už mají z minulého roku zkušenosti. Přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk ale přiznal, že v jedné věci to bylo tentokrát obtížnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěšné řetězové operaci v pražském IKEMu informovala v Odpoledním Radiožurnálu Lenka Jansová

„Dvojic máme v databázi o hodně víc než při té první. Museli jsme požádat matematiky, aby nám pomohli dvojice správně párovat tak, abychom získali maximální možný počet kombinací a ještě s ohledem na míru shody tkání mezi dárcem a příjemcem.“

Lékaři těmito transplantacemi nechtějí lámat rekordy ani přitahovat pozornost médií. Rozjíždí se program párových výměn, možná se tedy bude takto podobně operovat v IKEMu každé tři měsíce. Hodně pacientů totiž nemůže najít vhodného živého dárce, teď mají větší šanci.

Funguje to tak, že třeba manžel nebo manželka daruje někomu anonymně ledvinu s tím, že jinou dostane jejich životní partner. Loni i letos umožnil operaci altruista, který daruje jednu svoji zdravou ledvinu anonymně tomu, kdo ji potřebuje.

Řetěz tímto člověkem začíná, bez něj to nejde. Musí se sám přihlásit, IKEM ho nesmí aktivně hledat. Včerejší a dnešní operace umožnil devětadvacetiletý muž, který se na to připravoval čtyři roky. Než šel ráno na operaci, tak Radiožurnálu řekl:

Řetězová transplantace ledvin | Foto: IKEM, Jan Šenkýř

„Někdo potřebuje pomoct a já mu můžu pomoct, tak proč to neudělat. Já kdybych byl na jeho místě, tak bych byl vděčný za každého člověka, který by mi šel pomoct, protože jsou lidi, kteří nemají ve svém okolí nikoho, kdo by jim ledvinu daroval, a ledvina od žijícího dárce je mnohem kvalitnější a má větší trvanlivost než orgán od zemřelého dárce.“

Přednosta Jiří Froněk říká, že se takto zatím přihlásilo několik lidí.

„Jsou to v tuto chvíli jednotlivci. Naší povinností je každého takového potenciálního altruistického dárce pečlivě vyšetřit a říct, zda je pro něj darování bezpečné, a zároveň mu vysvětlit veškerá rizika, která s tím souvisí,“ říká Jiří Froněk.

Igor Maňour, Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme