„Oběti jsou nuceny pracovat na trollích farmách, kde od rána do noci podvádějí lidi na internetu. Ženy jsou často nuceny pracovat v nevěstincích,“ popisuje v rozhovoru Do Duy Vi.
Nad úmrtím pacienta nemocnice v prohlášení vyjádřila hluboký smutek a kondolovala rodině. Zároveň uvedla, že nemá žádné informace, které by naznačovaly, že Slayman zemřel v důsledku transplantace.
„Dnešek představuje nový začátek nejen pro mě, ale i pro ně,“ řekl muž v odkaze na pacienty čekající na transplantaci. „Moje rekonvalescence postupuje hladce a v tomto okamžiku žádám soukromí,“ dodal.
Hlavním poselstvím knihy plné rozhovorů je poděkování moderní transplantační chirurgii. Před pěti lety sama autorka totiž prodělala transplantaci ledviny a slinivky.
Studie prokázaly, že léky, které původně pomáhaly jen diabetikům, jsou vhodné i pro nediabetiky. Nová metoda léčení by mohla podle odhadů nefrologů pomoci deseti tisícům pacientů.
Do Prahy Američané zavolali proto, že nenašli vhodného příjemce ledviny ve Spojených státech, v západní Evropě, ani v NDR. Tam ale měli i československou čekací listinu pacientů.
Přesně před 60 lety lékaři v tehdejším Československu poprvé transplantovali ledvinu. Na tu dobu přelomovou operaci provedli odborníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.
Princip párové výměny spočívá v tom, že dárce z páru A daruje ledvinu příjemci z páru B, ledvina od dárce z páru B, pak putuje ke kompatibilnímu příjemci z páru C, až k poslední možné kombinaci.
Párová výměna ledvin s Izraelem je první takovou výměnou Česka s mimoevropskou zemí. Novou šanci na lepší život přitom dostali hned tři izraelští a tři čeští pacienti.
Už půl století lékaři v Česku transplantují ledviny. Poprvé se o to úspěšně pokusili odborníci v pražské nemocnici v Krči 21. března 1966. Zatímco dnes dokáží dát takový orgán prakticky každému, tehdy šlo o opravdový experiment.
Transplantcentrum IKEM má za sebou další velký milník - novou ledvinu dostalo už 5 tisíc pacientů. Stalo se tak 49 let od historicky první transplantace ledvin v IKEMu, která zároveň odstartovala první systematický program transplantací ledvin v tehdejším Československu.
Až 40 procent pacientů, kteří podstupují dialýzu, se o svém onemocnění dozvědělo až ve chvíli, kdy jim ledviny selhaly. Ukazují to statistiky České nefrologické společnosti. Na transplantaci ledviny v České republice čeká asi 500 lidí.
Lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny propustili nejstaršího pacienta, který prošel speciální transplantací ledvin. Z nemocnice dnes odešel 70letý Pavel Fousek, který doplnil skupinu deseti pacientů institutu po tomto zákroku. Ledvinu mu darovala jeho manželka, přestože měla jinou krevní skupinu.
Lékaři královéhradecké Fakultní nemocnice provedli unikátní transplantaci ledviny. Běžně mohou použít jen ledvinu, která má stejnou krevní skupinu u dárce i příjemce, s pomocí takzvaného eliminačního přístroje ale tuto podmínku splnit nemusí.
V Česku roste počet dobrovolných dárců ledvin. Počet transplantací se ve srovnání s předchozími lety zvýšil na trojnásobek. Svědčí o tom poslední data Koordinačního střediska transplantací. Získat ledvinu od živého dárce je pro nemocného výhoda, protože orgán déle vydrží. Velmi často darují ledvinu rodiče svým dětem
Příběh manželů Káfoňkových z Bruntálska je na české poměry stále spíše výjimečný. Miloslav Káfoněk se totiž se svou ženou rozdělil o ledviny. Většina lidí čeká na tento životně důležitý orgán roky, na transplantační listině je u nás více než 600 pacientů. A většina dostává ledviny od lidí, kteří zemřou. Osmatřicetiletá Olga Káfoňková ale může díky manželovi zase normálně žít a svůj vděk mu prokazuje mimo jiné u plotny.
Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) dnes úspěšně operovali pacienty v rámci další řetězové transplantace ledvin. V Česku se tato unikátní operace poprvé podařila v listopadu. Stejně jako loni umožnil i teď zákrok altruistický dárce. Díky němu se teď pět párů lidí vrátí do normálního života.
V čínské provincii Chunan začal soud s pěticí lidí, kteří jsou obviněni z nelegálního odebrání ledviny. Sedmnáctiletý dárce s ním sice souhlasil, viníci ho ale finančně podvedli. Za svůj mizerný honorář si koupil iPhone a iPad.
Třicátnice Barbora Smilovská z Třanovic na Frýdecko-Místecku je jedním z mála pacientů v České republice, kteří mají ledvinu od živého dárce. Měla totiž velké štěstí: kamarádku, která jí ledvinu darovala.
Osudy čtyř lidí dala dohromady velmi náročná operace. Dva páry - manželský a matka se synem - si mezi sebou vyměnily ledviny. Taková unikátní transplantace se podaří jen několikrát do roka.
V brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny provedli tisící transplantaci ledviny. Informovali o tom lékaři Centra kadriovaskulární a transplantační chirurgie.
Je plno fotbalistů, kteří by si přáli hrát na ligové úrovni, ale zkrátka nejsou tak dobří, i když jsou zdravotně naprosto v pořádku. A pak jsou zase takoví, kteří už si ozkoušeli i evropské poháry, přestože zcela fit nejsou. Jedním z nich je i jablonecký obránce Vít Beneš.