Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Z římských fontán teče pitná voda pro Římany i turisty zdarma

Tropická horka vyvolala debatu o tom, jestli města v Česku mají dostatek fontán a pítek. Řím takový problém nemá. Díky tradici antického akvaduktu a důmyslnému vodovodnímu systému se pyšní stovkami míst, kde se lidé mohou osvěžit. Pitná voda je do nich přivedena z kopců vzdálených 80 kilometrů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pitný režim

Pitný režim | Foto: Fotobanka stock.xchng

Krize sice donutila město snížit průtok vody na třetinu, ale pítka, kterým se kvůli jejich tvaru přezdívá „nasoni" neboli nosáči, zůstávají.

Turisté jsou v letních vedrech tímto římským privilegiem nadšení. Návštěvníci města totiž díky fontánám ušetří hodně peněz za občerstvení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Chvojkové z Říma o pitné vodě zadarmo

V barech a pouličních stáncích je chlazená voda dvakrát dražší než benzín. Půl litru někdy stojí i 2 Eura.

„Je to opravdu milé, ta možnost naplnit si láhev pitnou vodou,“ pochvalují si Hilz a jeho přítelkyně Nikol z německého Roztocku.

„Člověk si připadá trochu jako v nějaké počítačové hře. Fontány nejsou na každém rohu, takže je někdy musí docela hledat, ale je to paráda,“ shoduje se pár z Německa.

Pro návštěvníky, kteří by ve městě bloudili, existuje speciální aplikace pro mobilní telefon. Mapuje úplně všechny fontány v centru a zároveň zobrazuje polohu, kde se člověk právě nachází.

Autorem aplikace je Fabrizio di Mauro. Před dvanácti lety ho napadlo, že by mohl obejít a zakreslit do mapy více než 300 fontán.

„Bydlím u Kolossea a vídal jsem turisty, jak kupují drahou vodu úplně zbytečně. Pak jsem zjistil, že žádná mapa fontánek neexistuje, a to tu stojí stovky let. Tak jsem si řekl: proč ji neudělat?“ popisuje svůj nápad Fabrizio di Mauro.

Voda není byznys

Aplikace se dá stáhnout úplně zadarmo. „Nedokážu vydělávat na vodě. Tak jako nedokážu přijmout myšlenku, že bychom za ni měli platit. Bez vody člověk nepřežije,“ vysvětluje Fabrizio di Mauro.

Vyrůstal totiž v Africe, a proto chce dostatek vody zpřístupnit každému.

„Vnímám to jako jedno ze základních lidských práv,“ dodává Fabrizio di Mauro k tomu, proč za svou mravenčí práci nechce žádné peníze.

Lucie Chvojková, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme