V krnovské nemocnici se během povodní narodilo sedm dětí, přestože nefungovala elektřina a řada zaměstnanců nemohla přijít do práce. Nyní je největším problémem nedostatek pitné vody.
OSN apeluje na země, aby urovnaly konflikty týkající se vodních zdrojů. Mezi celosvětové dopady nedostatku vody se řadí nucená migrace, nedostatek potravin nebo zdravotní hrozby.
„Došlo k nadměrnému rozvoji vodního květu sinic, v září poklesla průhlednost až na 50 centimetrů. Teď se to zase trošku zlepšilo, teď je průhlednost asi 1,5 metru,“ popisuje mluvčí Povodí Labe.
Orná půda bude plná škodlivých látek, jako jsou třeba polychlorované bifenyly, bude tak potřeba prozkoumat, zda je půda stále ještě vhodná pro zemědělství, říká geograf a hydrolog Bohumír Jánský.
„Živě si pamatujeme, jak jsme tu v roce 2018 a 2019 řešili nedostatek vody a odstraňování pesticidů z pitné vody. Proto si jí vážíme,“ říká starostka Sněžné.
Žalobu podaly například města Hodonín, Kyjov, Uherský Ostroh nebo obce Moravský Písek, Starý Poddvorov a další. Argumentují obavou z ohrožení zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí.
Přestože pití většího množství vody, než tělo potřebuje, pravděpodobně není zdraví škodlivé, výroba čisté pitné vody není zadarmo, upozorňují autoři studie.
Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Ničení zdrojů, které jsou nepostradatelné pro život civilního obyvatelstva, je porušením humanitárního práva.
Z kohoutků v Mykolajivu teče jen voda slaná, kterou vodohospodáři berou z mořského zálivu. Tím samozřejmě trpí potrubí a v topné sezoně pak slaná voda zničí kotle a další podobná zařízení.
Červenec 2022 byl po březnu 1961 druhým nejsušším měsícem, jaký byl kdy ve Francii zaznamenán. Úřady francouzům zakazují zalévání trávníků i umývání vozidel, zavlažování plodin a napouštění bazénů.
Slovenský novinář Tomáš Forró navštěvuje východ Ukrajiny již sedm let. Jen letos strávil na Donbase dva měsíce. V Lysyčansku zpovídal lidi, kteří se navzdory všem varováním rozhodli zůstat.
Vědci z Akademie věd starou metodu zachytávání sinic zkoumají a zlepšují. Daří se jim to, stále to má však svá úskalí. Čištění vody tak musí neustále sledovat.
Kvůli neustálému ostřelování je složité na východě Ukrajiny, převážně v ostřelovaných městech a vesnicích, humanitární pomoc doručit těm, kdo ji nejvíc potřebují.
Kvůli poruše vodovodních řadů v Líšnické ulici v Praze 13 se ocitlo bez dodávek vody zhruba 77 tisíc odběratelů v lokalitách Jinonic, Stodůlek, Ořechu, Řeporyj, Zadní Kopaniny a části Prahy 13.
Kvůli poruše vodovodních řadů v Líšnické ulici v Praze 13 je bez dodávek vody zhruba 77 000 odběratelů v lokalitách Jinonic, Stodůlek, Ořechu, Řeporyj, Zadní Kopaniny a části Prahy 13.
Vláda tvrdí, že záruky, které dostali obyvatelé příhraničí, jsou ty nejlepší možné. Právnička expertní organizace Frank Bold Petra Urbanová ale poukazuje na problémy s vodou.
Důchody nedosahují ani poloviny průměrného platu, píše deník Právo. E15 informuje, že Praha prověřuje městské studny. V příštím roce v Česku zdraží voda, v Praze o šest procent, píše o tom Deník.
„Po dnešku můžeme říci, že jsme dosáhli jistého pokroku v jednáních, ale určitě nadále nelze říci, že situace byla vyřešena,“ řekl náměstek polského ministra zahraničí.