Stavebníkům se nelíbí škrty investic, které chystá vláda
Kroky nové vlády podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví zhoršují situaci v jejich oboru. Úsporná opatření kabinetu by dle zástupců svazu mohla způsobit dokonce kolaps stavebnictví. O práci může podle některých odhadů přijít 40 tisíc lidí.
Svaz podnikatelů ve stavebnictví si nejvíce stěžuje na pokles zakázek v letošním prvním pololetí: u pozemních staveb je oproti loňskému roku zakázek méně o více než 14 procent, u bytové výstavby jde o pokles vyšší než 22 procent a u veřejných zakázek dokonce o více než 40 procent.
Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš v Ozvěnách dne Radiožurnálu
Seškrtání některých investic ministerstvy je podle podnikatelů ve stavebnictví chaotické a nebere vůbec ohled na důsledky těchto kroků. Co se týče hledání možných slev, které požaduje ministr dopravy Vít Bárta, stavební firmy prý nabízejí úspory, hledají je a také je vyčíslily, nicméně nikdo na jejich propočty nereagoval.
Slevy jako takové jsou podle svazu nesystémové, navíc cena zakázky se opírá o už uzavřenou smlouvu. Do budoucna je proto Svaz podnikatelů ve stavebnictví ochotný jednat a podílet se na hledání vhodného řešení.
Jak řekl prezident svazu Václav Matyáš v Ozvěnách dne Radiožurnálu, podnikatelé z oboru souhlasí s tím, že šetřit se má a musí, ovšem na pravých místech.
„To, co si myslím i v tom srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, jako je Francie, Německo, tak šetření na dopravní infrastruktuře je z pohledu investičních výdajů cesta špatným směrem. A teď nehovořím o tom, že stavíme v řadě případů projekty dopravní infrastruktury ve standardu, kterému neodpovídají finanční zdroje.“
„Čili jestli dneska hovoříme o úsporách, tak hovoříme samozřejmě o tom, že bychom měli řešit úspory v technických řešeních, především na rozestavěných stavbách, v objektových skladbách, a tam samozřejmě ta dodavatelská sféra byla velice vstřícná,“ upozornil prezident Svazu.
Pro zlepšení situace svaz navrhuje rychlé přijetí novely stavebního zákona a novely zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí. Svaz navrhuje také zprůhlednění soutěží o veřejné zakázky například zavedením státních expertíz u zakázek nad 300 milionů korun.