Z dřevotřísky se už desítky let vyrábí nábytek i stavební materiály. Vědci z Mendelovy univerzity ale teď testují takzvanou konopotřísku. Dřevo je v ní nahrazeno technickým konopím.
„Věřím, že se k perfektnímu digitálnímu stavebnímu řízení dostaneme dříve, než za těch 12-18 měsíců,“ říká pro Radiožurnál šéf komory architektů Jan Kasl.
V červnu se začalo stavět 2704 bytů, což bylo o 9,3 procenta více než před rokem. Po více než dvou letech meziročně mírně rostl také počet zahájených bytů v rodinných domech.
Moderní technologie se neuplatňují jen při navrhování domů, ale i v samotném stavebnictví. Vědci například hledají nové materiály anebo vyvíjejí možnosti 3D tisku domů.
Stavební úřad Prahy 8 zakázal činnost kulturnímu centru Kasárna Karlín, obyvatelé Dolní Lutyně odmítli stavbu továrny na výrobu baterií do elektrických automobilů.
Voda, která se na mokřadní střeše předčistí, se navíc dál využívá. „Stéká do zásobní nádrže a odtud jde zpět do domu na splachování. Také se může používat na závlahu,“ vysvětluje Michal Šperling.
Březnové hodnoty z průmyslu zklamaly, na druhou stranu byl letošní březen specificky ovlivněn Velikonocemi, upozornil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
„Já si myslím, že systém je z pohledu úřadu intuitivní. Jestli lidé ovládají spisovou službu nebo si umí nakoupit v e-shopu, tak ovládání toho systému je velmi podobné,“ řekl ministr.
Pokud by se na stavební povolení čekalo v řádu dnů, byty by mohly zlevnit až o 15 procent, odhaduje v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv majitel Trigemy Marcel Soural.
Díky míchání za vysokých teplot vznikaly velké částice vápence, takzvané klasty. Ty podle autorů výzkumu mají specifickou strukturu, díky čemuž malta a beton mají samozacelující se schopnosti.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Češi si zvykli mít byt místo penzijního připojištění. Jinde v Evropě to ale není. Vlastnické bydlení tak bude i u nás klesat. V pořadu Peníze a vliv to nastínil ředitel Vinci Construction CS.
Za horšími výsledky stavebnictví podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jiřího Nouzy stojí ale i vyšší srovnávací základna z roku 2022, kdy se mu naopak dařilo, a také potíže výrobců stavebních hmot.
Zářijové výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Průmyslová výroba v Česku se meziročně snížila potřetí za sebou.
Tržby firmy Wienerberger klesly. V rámci šetření nákladů firma odstaví na dva až tři měsíce všechny své výrobní závody. „Objem, který od nás trh dnes bere, je tak významně menší,“ obhajuje ředitel.
Technická univerzita v Liberci přichází s novým žáruvzdorným materiálem. „Základní technologické postupy upraveného geopolymeru už máme patentovány. Teď hledáme investory,“ říká vedoucí výzkumu.
Australští vědci představili novou metodu, jak nakládat s odpadní kávovou sedlinou. Jedná se o ekologičtější způsob, který pomůže i ke zpevnění betonu.
V průmyslu růst cen zpomaluje vytrvale od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od března 2021. Ve stavebnictví začalo zpomalování růstu cen teprve letos v lednu.
Aktuální čísla z dubna nakonec ukázala, že nástup lepších časů se přinejmenším odkládá. Dubnový pád stavebnictví nemá srovnání v letošním ani v minulém roce.
Dle návrhu nové směrnice Evropského parlamentu, by se měly začít zateplovat starší domy a do budoucna je plánované stavění domů s nulovými emisemi. Tento návrh má jak svoje podporovatele, tak odpůrce.
Po celé zemi jsou tisíce rozbořených domů, zničených měst a vesnic. Výhoda rozhodně spočívá v rychlosti. Hrubá stavba rodinného domu by touto technologií mohla být hotová zhruba za tři až čtyři dny.
Vláda slíbila rekordní investice do dopravních staveb, jenže výsledky jsou bídné. Zároveň Češi trpí nedostatkem bytů, přesto se jich začalo stavět o poznání méně než loni.
Růst počtu prváků ve stavebních oborech v uplynulých letech podle institutu převýšil i tempo, jakým začalo přibývat středoškoláků v důsledku demografického vývoje.
V průmyslu se ceny zvýšily o 26,6 %, v zemědělství zrychlil růst na 35,3 %, ve stavebnictví ceny stouply o 12,9 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly v dubnu meziročně vyšší o 5,5 %.
Pětina ocele se do Evropy dováží z Ruska a Ukrajiny. Některé evropské stavební a průmyslové společnosti budou muset svou činnost kvůli výpadkům dodávek z východu pozastavit.