Američané si půjčili rekordních 488 miliard dolarů, deficit do dvou let překoná bilion
Vláda Spojených států si v prvním čtvrtletí půjčila rekordních 488 miliard USD (10,3 bilionu Kč). Ve druhém čtvrtletí by však půjčky měly klesnout. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnilo americké ministerstvo financí.
Půjčky v prvním čtvrtletí překonaly o pět miliard USD předchozí rekord z prvního čtvrtletí 2010, tedy z období, kdy se země snažila dostat z hluboké recese a podpořit finanční systém po krizi v roce 2008.
Trump na poslední chvíli prodloužil Evropě výjimku na dovoz oceli a hliníku
Číst článek
V tomto čtvrtletí ministerstvo očekává, že si vláda půjčí jen 75 miliard USD, v období červenec až září pak 273 miliard USD.
Ministerstvo navyšuje svoje půjčky, aby získalo peníze na financování provozu vlády v době, kdy rozpočtový deficit směřuje k rekordu. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje, že schodek v letošním fiskálním roce, tedy do konce září, stoupne o 21 procent na 804 miliard USD.
Pokračovat v růstu má i v příštích letech a v roce 2020 překoná jeden bilion USD. Za období let 2019 až 2028 má deficit rozpočtu podle CBO dosáhnout celkem 12,4 bilionu USD.
Vláda prezidenta Donalda Trumpa však očekává v tomto období výrazně nižší schodek, a to 7,1 bilionu USD, hlavně díky rychlejšímu ekonomickému růstu podpořenému snížením daní a dalšími ekonomickými programy Trumpa, uvedla agentura Reuters.