Areva má ve Finsku problémy s reaktorem, který chystá i pro Temelín
Spuštění finské jaderné elektrárny Olkiluoto 3 se už potřetí odkládá. Francouzská společnost Areva spolu s německým Siemensem tam staví reaktor EPR, tedy stejný, jako nabízí pro dostavbu Temelína.
Technologie EPR patří mezi nejbezpečnější a nejvýkonnější na trhu. První dva projekty se ale potýkají s velkými potížemi. Ani ostatní typy reaktorů nabízené pro Temelín ještě nikde nestojí.
Projekt, který měl být hotový už v roce 2009, se odsouvá až za rok 2014 a už teď dvojnásobně překročil plánovaný rozpočet.
Také reaktor ve francouzském Flamanville má zpoždění asi čtyři roky a rozpočet zatím překročil o polovinu. Areva ale tvrdí, že už se z chyb poučila, což se snaží dokázat výstavbou dvou reaktorů v Číně, které zatím rozvrh dodržují.
„Když stavíte tak složité zařízení, jako je jaderná elektrárna, tak vždycky narazíte problémy. Obzvláště u nových technologií. Areva ale dnes může říct, že se z Finska i z Flamanville poučila. A proto je naše nabídka pro Českou republiku nejserioznější, protože jsme dál než ostatní dodavatelé. Ostatní nabízené technologie se v Evropě nikdy nestavěly. Takže všechny tyto problémy je ještě čekají,“ argumentuje Tomas Epron, ředitel Arevy pro Českou republiku.
Snaží se vidět věci pozitivně: „Naše další dva reaktory, které se stavějí v Číně, jdou přesné podle plánu jak časově tak finančně. To je hmatatelný důkaz našich schopností. Neprodáváme zajíce v pytli. Už víme, s čím vším se můžeme potkat, a proto víme, co můžeme zodpovědně nabídnout.“
I negativní zprávy vidí Areva jako konkurenční výhodu. Je pravda, že ostatní firmy účastnící se tendru na dostavbu Temelína na tom nejsou o moc lépe.
Také společnost Westinghouse i konsorcium Škoda JS nabízejí pro Temelín dosud nevyzkoušené reaktory a například Westinghouse přiznává, že se ještě nedokáže přiblížit optimální tříleté době výstavby, kterou jeho technologie údajně umožňuje.
Areva slibuje i finanční zodpovědnost
Jenže českého občana spíš zajímá, kdo případné zdržení zaplatí. Představa, že cena za dostavbu Temelína vzroste několikanásobně, je děsivá, i když v našich podmínkách ne zas tak nereálná.
„Areva vždy dodrží dané slovo. Problémy se řeší podle smluvních podmínek. A záleží na tom, kdo přesně je za zdržení zodpovědný. Nicméně Areva je připravena nést svůj díl zodpovědnosti i finanční,“ ujišťuje Thomas Epron.
Pokud prý bude chyba na straně dodavatele, bude se Areva samozřejmě chovat zodpovědně. Jenže také přiznal, že ve Finsku už nějaké spory řešila arbitráž:
„Ve Finsku nese Areva jen část zodpovědnosti za zdržení. Ta je daná tím, že jde o vůbec první reaktor EPR. Ale zodpovědnost za spuštění nese v konečném důsledku finská energetická společnost. Teď jsme ve fázi, kdy je vše nainstalováno, zařízení se testuje a záleží na Finech, kdy budou spokojeni a ochotni elektrárnu spustit.“
To sice dokazuje, že ne vždy musí být chyba na straně dodavatele. Ale zároveň je jasné, že žádná ze zúčastněných společností nedaruje České republice ani korunu zadarmo.