Asie řeší problémy v zemědělství, ceny potravin proto porostou i v Evropě
Kvůli poklesu sklizně, nižším výnosům i extrémnímu suchu se budou zvyšovat ceny potravin v mnoha zemích včetně České republiky nebo Slovenska. Problémům v zemědělství totiž čelí nejlidnatější kontinent světa – Asie, proto budou i v našich obchodech ceny jídla stoupat.
Jedním z důvodů je nedostatek potravin. Asijská ekonomika má momentálně lepší výsledky, lidé proto utrácejí. Nejen že více kupují auta nebo elektroniku, ale také potraviny.
Snižující se množství souvisí i se stěhováním lidí z venkova do měst, klesá počet polí, potažmo i zemědělců a v konečném důsledku potravin. Jen čínská vláda odhaduje, že v příštích 50 letech klesne produkce obilovin v nejúrodnější čínské oblasti o 40 procent.
Experti upozorňují i na další problémy, které mají vliv na zdražování potravin, především na změny klimatu. Pokud se totiž průměrná teplota v zemědělské oblasti zvýší o jeden stupeň, způsobí pokles úrody o 10 procent. Dalším určujícím faktorem je postupující eroze půdy nebo znečišťování vzduchu a vody. S tím mají problémy i tři země G20, které jsou závislé na zemědělství - Čína, Indie a Indonésie.
Odborníci proto chtějí asijské zemědělství změnit a inovovat, což nebude jednoduché. Například v Číně mají farmáři pole v pronájmu jen na 30 let, a tak stěží dostanou půjčky na moderní stroje. Obtížná bude i realizace potřebných investic do venkova, který za městy výrazně pokulhává. Experti se ale shodují na tom, že změnit asijskou zemědělskou politiku je nezbytné. Nová zemědělská revoluce by mohla být podobná té z 60. a 70. let minulého století.