Banky nabízejí velmi levné hypotéky, ne vždy se ale vyplatí
Řada bank v posledních týdnech slibuje nebývale levné hypotéky. Nabízené úrokové sazby začínají na úrovni 2,5 procenta, zatímco průměrný úrok na trhu se pohybuje mezi 4 a 5 procenty. Jde o úvěry na bydlení s variabilní sazbou, která se mění podle aktuální úrokové sazby na trhu.
Hypotéky s plovoucí sazbou na našem trhu nabízí zatím jen šest finančních ústavů.
„Banky se snaží využít toho, že variabilních sazeb tady není zase tolik. Ještě není tolik institucí, které by je nabízely. To znamená, že když vědí, že se lidé orientují podle výše úrokové sazby, snaží se toho využít, aniž by k tomu řekli i to ‚B‘, tedy co se může stát,“ vysvětluje analytik Fincentra Josef Rajdl.
Pro volbu hypotečního úvěru s pohyblivou sazbou podle něj teď není nejlepší doba. Základní úroková sazba na trhu by podle ekonomů měla od podzimu začít růst. To bude také automaticky znamenat vyšší měsíční splátky.
„V současné době jsou sazby na mezibankovním trhu na svých historických minimech. A od těchto sazeb se odvíjejí tyto variabilní sazby hypoték, kde banka určí jen určitou přirážku, tedy jakousi marži. Jakmile se na mezibankovním trhu sazby zvýší, znamená to, že se zvýší i sazby těchto hypoték. K tomuto zvýšení může dojít klidně i o celé jedno procento v časovém horizontu několika měsíců,“ říká Rajdl.
Stejně jako je úroková sazba přes dvě procenta lákavá, může být pro majitele hypotéky v budoucnu riskantní.
„Vezmeme-li v úvahu průměrnou výši hypotéky a dobu splácení 20 let, tak jedno procento zvýšení úrokové sazby by znamenalo měsíční zvýšení splátky asi o 1000 korun. Je třeba brát také v úvahu, že pokud zamrznou mezibankovní trhy, což se může stát z důvodu jakékoliv krize na mezinárodních trzích, zvýšení může být i mnohem vyšší,“ uvádí Rajdl.
Banky ale s lákáním klientů na hypotéky s variabilní sazbou příliš úspěšné nejsou:
„V současné době je podíl stabilizovaný kolem pěti procent a nezvyšuje se. Je to z toho důvodu, že se očekává nárůst úrokových sazeb, na kterých jsou variabilní sazby postaveny. Z toho důvodu ochota více se pustit do variabilní úrokové sazby v současné době není nijak dynamická,“ dodává šéf hypotečních makléřů Golem finance Libor Ostatek.
Upozorňuje také na to, že v případě, že základní úrok a tedy i měsíční splátka vzroste, má majitel hypotéky ještě jednu možnost:
„Vždy je možné, a to je potřeba si s bankou ohlídat, překlopit svoji stávající variabilní sazbu na takzvanou fixní na delší období tří nebo pěti let. Čili neviděl bych zde finanční nevýhodnost.“
Podle Ostatka teď může být výhodné pro klienty vzít si teď hypotéku s plovoucí sazbou i když mají úroky do budoucna růst:
„Myslím si, že je vhodná doba, ale jen pro finančně vzdělaného a aktivního klienta.“