Banky zřejmě zdraží služby. Potřebují vydělávat
Rostou obavy z toho, že do bank ve střední a východní Evropě přestanou kvůli problémům v eurozóně proudit peníze. Expertní skupina kolem Evropské banky pro obnovu a rozvoj se proto podruhé během tří let snaží nalézt mechanismus, který by uzavření penězovodů zabránil.
V roce 2008 západní matky východoevropských bank utáhly kohouty a v některých případech začaly stahovat peníze z oběhu kvůli obavám z dopadů americké finanční krize. Teď by se něco podobného mohlo stát kvůli evropské dluhové krizi a souvisejícímu zpomalení růstu.
Jan Krajíček z brněnské Masarykovy univerzity ve Světě o desáté poznamenal, že banky zejména střední a východní Evropy jsou zvyklé se refinancovat jiným způsobem než banky západní.
„Tady je to především z vkladů, nikoli z emisí obligací. To znamená, že budou mít zájem úvěry poskytovat. Otázkou je, za jakou cenu a jak budou zdražovat služby.“
„Některé už oznámily, že začnou zvedat poplatky za všechno možné, nejlépe od 1. ledna,“ upozornil Krajíček. Klienti tak mohou očekávat podstatné zdražení bankovních služeb.
„Ty banky, které mají největší problémy, se budou snažit, aby ji jejich ceny vydělávaly.“
Expertní skupina Evropské banky pro obnovu a rozvoj se snaží omezení peněžních toků směřujících na východ unie zabránit. S určitým návrhem má přijít v horizontu týdnů. „Já bych to obrátil, ne směrem na východ, ale směrem z východu. Záleží n na tom, co má EU vždy na mysli pod termínem východ.“
Krajíček připomněl, že pokud tím standardně myslí Česko, Slovensko a Polsko, tak zde spíše zahraniční banky zisky odčerpávají. „Nakonec jedna z největších českých bank je zlatou perlou jedné největší zahraniční banky, které tvoří převážnou část zisku.“
„Spíše otázkou je, že peníze půjdou od nás, z východu na západ. Jedinou otázkou zůstává Maďarsko,“ konstatoval Jan Krajíček z brněnské Masarykovy univerzity ve Světě o desáté