Zaměstnanci Boeingu kývli na zvýšení mezd o 38 procent. Jejich stávka skončí

Stávkující zaměstnanci amerického výrobce letadel Boeing schválili nejnovější návrh společnosti na zvýšení mezd a ukončí více než sedmitýdenní protestní akci. Informovaly o tom v úterý ráno světové agentury s odvoláním na odborový svaz IAM District 751. Členové odborů se vyslovili pro návrh na zvýšení platů o 38 procent během čtyř let.

Seattle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018.

Boeing B-737 MAX8 (archivní foto) | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

„Je to vítězství,“ řekl po vyhlášení výsledků hlasování o nabídce hlavní vyjednávač odborů Jon Holden podle agentury Reuters. Pro přijetí nabídky se vyjádřilo 59 procent hlasujících členů odborů.

Předchozí dva návrhy stávkující zaměstnanci odmítli. Podle prvního návrhu se měly mzdy během čtyř let zvýšit o 25 procent a podle druhého o 35 procent. První návrh v září odmítlo téměř 95 procent zaměstnanců, proti druhému návrhu se postavilo zhruba 64 procent zaměstnanců.

Boeing sníží počet zaměstnanců o deset procent. Zruší 17 tisíc pracovních míst

Číst článek

Odbory původně požadovaly zvýšení mezd během čtyř let o 40 procent. Nejnovější návrh nicméně už dříve označily za maximum, kterého bylo možné pomocí stávky dosáhnout.

Boeing zároveň odmítl vyhovět požadavku stávkujících zaměstnanců na obnovení firemního penzijního plánu, který byl zmražen před téměř deseti lety, podotkla AP. Stávka zhruba 33 tisíc zaměstnanců firmy na západním pobřeží Spojených států začala 13. září a zastavila výrobu nejprodávanějšího letadla 737 MAX i letadel 767 a 777.

Podle odhadu společnosti S&P Global Ratings stála stávka Boeing zhruba miliardu dolarů (přes 23 miliard korun) měsíčně.

Společnost Boeing nedávno oznámila, že její čistá ztráta se ve třetím čtvrtletí téměř zečtyřnásobila na 6,17 miliardy dolarů z 1,64 miliardy před rokem. Firma rovněž uvedla, že zruší po celém světě zhruba 17 tisíc pracovních míst, což odpovídá zhruba deseti procentům její celkové pracovní síly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme