Pekarová Adamová je pro prodej Budvaru. ‚Jako by Saúdové prodali ropná pole,‘ reagoval Nekula

Lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula odmítl návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové, že by stát měl prodat pivovar Budvar. Uvedl to na twitteru. Pekarová deníku Právo řekla, že stát nemá provozovat hotel ani vařit pivo. Nekula to komentoval slovy, že pokud by stát prodal Budvar, je to podobné, jako by Saúdové prodávali svá ropná pole.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo Budějovický Budvar

Pivo Budějovický Budvar | Zdroj: Profimedia

„Stát rozhodně nemá ani provozovat hotel, ani vařit pivo. Není k tomu jediný racionální důvod,“ uvedla pro Právo předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová.

Straně podle ní nejde o to privatizovat klíčovou infrastrukturu. „Zároveň od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně jako nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát, nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl byt výjimkou,“ dodala.

Ministr Nekula ale odmítá, že by stát Budvar prodal. „Jednoznačně říkám, že Budějovický Budvar prodávat nebudeme. Loni tržby podniku překonaly poprvé tři miliardy korun, zisk dosáhl 305 milionů korun. Prodat Budvar je stejné, jako by Saúdové prodali ropná pole,“ uvedl ministr Nekula.

Prodej státního majetku?

Předsednictvo TOP 09 schválilo v úterý usnesení, v němž v zájmu konsolidace veřejných financí vyzývá k prodeji státního majetku, který není podstatný pro vykonávání jeho hlavních funkcí.

„Týká se to jak snížení objemu nemovitého majetku, tak firem ve výhradním nebo částečném vlastnictví státu. Kromě nezanedbatelných příjmů pro stát se tím otevře prostor na větší soustředění státu na hlavní činnosti, jejichž kvalitní plnění od něj občané očekávají,“ uvedlo předsednictvo.

Budějovický Budvar

Loni uvařil Budvar rekordních 1,8 milionu hektolitrů, meziročně o 4,6 procenta víc. Tržby za pivo poprvé překonaly tři miliardy korun, činily 3,17 miliardy. Budvar vyvezl loni přes 1,3 milionu hektolitrů piva, export stoupl meziročně o 11,3 procenta. Byl to rekordní růst, v objemu i tržbách. Další výsledky zatím národní podnik se 670 zaměstnanci nezveřejnil.

V souvislosti s konsolidací veřejných financí předsednictvo TOP 09 vyzvalo ke snížení strukturálního deficitu, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu, na jedno procento HDP v roce 2026. „Již v roce 2024 musí být uvedeny v účinnost kroky, které začnou deficity snižovat,“ uvádí výzva.

Zároveň TOP 09 považuje za klíčové, aby byl schodek státního rozpočtu na příští rok po zohlednění jednorázových faktorů výrazně nižší než letošní. Pro letošek je schválen rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již minulý týden uvedl, že schodek by příští rok měl být nižší. Ministerstvo financí v Konvergenčním programu z dubna pro letošní rok očekává snížení strukturálního deficitu na 3,1 procenta z loňských čtyř procent. V roce 2025 by měl být strukturální deficit podle ministerstva financí 2,7 procenta HDP.

Ceny v restauracích jsou o 20 až 40 procent vyšší, než si přejí lidé. Největší rozkol je u limonád

Číst článek

Stanjura v reakci na návrh TOP 09 uvedl, že je efektivní nakládání se státním majetkem jednou z jeho priorit. Stát by podle něj neměl nepotřebným majetkem bránit kvalitním rozvojovým projektům obcí a krajů.

„Příkladem může být výstavba dostupného bydlení. Více podrobností chceme za ministerstvo financí představit už letos na podzim. Toto mi dává mnohem větší smysl než hurá výprodej státního majetku, byť v obecné rovině souhlasím, že stát nemá podnikat tam, kde ze zásadního důvodu podnikat nemusí,“ dodal.

ČEZ, České dráhy, Česká pošta

Stát drží majoritní podíly či zcela ovládá desítky podniků. Budvar patří vedle ČEZ, Českých drah, České pošty či Lesů ČR mezi nejvýznamnější. Z nemovitostí patří státu například hotel Thermal v Karlových Varech. O jeho prodeji, stejně jako o prodeji Budvaru, se v minulosti opakovaně uvažovalo.

Privatizaci Budvaru připravovalo ministerstvo zemědělství od roku 2007 za druhé vlády Mirka Topolánka (ODS). Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) chtěl v roce 2007 najít poradce, který měl státu pomoci při přeměně národního podniku na akciovou společnost. Proti privatizaci se již v předchozích letech vyslovili prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme