„Požádali jsme naše štamgasty, aby se na várce podíleli. Zakládali ji na varně před zhruba třemi měsíci. Štamgastů máme kolem dvou set, na varnu přišlo 150 lidí,“ líčí ředitel Budějovického.
Zdražování se netýká jen Budvaru. Největší český pivovar, Plzeňský Prazdroj, zdražil od 1. října většinu svých produktů zhruba o osm procent, v průměru o 1,70 koruny na půllitru.
Jaká je ve vládní koalici shoda na prodeji státního pivovaru Budějovický Budvar či hotelu Thermal v Karlových Varech? Hostkou Dvaceti minut Radiožurnálu je Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
„Stát rozhodně nemá ani provozovat hotel, ani vařit pivo. Není k tomu jediný racionální důvod,“ uvedla Pekarová Adamová. „Budějovický Budvar prodávat nebudeme,“ ujistil ministr Nekula.
Zdražování navíc nekončí. Už od ledna zvýšily ceny Pivovary Staropramen. Hlavním důvodem byl znatelný nárůst některých klíčových vstupů – především pak obalů, surovin, energie a logistických nákladů.
Zisk pivovarské firmy za rok 2020 podle slov ředitele Budvaru Petra Dvořáka překonal vytyčené cíle. Za uplynulý rok vyprodukoval pivovar 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíce od začátku své existence.
Víc zdraží ležáky, cena výčepního piva se prakticky nezmění. Ze sudového piva stoupne jen cena Budvaru 33, kde po více než roce skončí zaváděcí sleva. Ostatní ceny sudového piva zůstanou stejné.
Malé pivovary zažily v minulých letech obrovský boom – přibývalo jich až 50 ročně. Koronakrize ale v Česku další růst odvětví trochu zbrzdí. A to navzdory tomu, že minulá krize rozvoj odstartovala.
České pivovary ročně vyvezou do Británie pivo za více než 200 milionů korun. Z Plzně míří na britské ostrovy 3 % produkce. Pro Budějovický Budvar je pak Británie jedním z pěti nejdůležitějších trhů.
Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost Bosch se připravuje na vystoupení Velké Británie z Evropské unie navyšováním zásob. Očekáván je nárůst nákladů.
1:57
České Budějovice||Mária Pfeiferová|Společnost|Video
Biskup Vlastimil Kročil požehnal várce piva už potřetí. „Pro mě to má význam v tom, že se mohou podporovat charitativní projekty, které pomohou lidem v nouzi,“ řekl.
Budvar loni meziročně zvýšil výstav piva o 3,6 procenta na 1,602 milionu hektolitrů. Tržby pak meziročně stouply o 7,3 procenta na 2,569 miliardy korun.
Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí patrně přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru.
ČEZ a další státní firmy by podle pirátské strany neměly mít výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Poslanci Pirátů proto předložili novelu, která by výjimky zrušila.
Budějovický Budvar vede ve světě přes 40 známkoprávních sporů. V Itálii, kam se se značkou Budweiser Budvar vrátil po deseti letech, se nyní soudí o náhradu škody.
Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v registru.
Nový ředitel státního pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák se funkce ujme v květnu. Dvořák byl dříve ředitelem v pivovarech Staropramen nebo značky Pilsner Urquel.
Pouze jedenáct žádostí obdržel v posledních letech Budějovický Budvar podle tzv. informačního zákona. Mířily hlavně na odměňování manažerů národního podniku či na personální záležitosti. Zájemce o zveřejnění obchodních smluv lze spočítat na prstech jedné ruky. Přesto poslanci převážně z řad ČSSD, KSČM a ODS na návrh lidoveckého ministra Mariana Jurečky výjimku z registru smluv pro pivovar protlačili. A spolu s ním vyjmutí i dalších státních podniků. Online evidence přitom zahrnuje pouze takové dokumenty, které si lidé mohou vyžádat i na základě svobodného přístupu k informacím.
Výjimku ze zveřejňování smluv v registru by měly vedle národního podniku Budějovický Budvar dostat i všechny státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. V novele zákona o registru smluv to o jeden hlas schválila Poslanecká sněmovna.
UVNITŘ GRAFIKA. "Nechceme se svlékat před konkurencí." Těmito slovy zhodnotil déle než půlroční fungování registru smluv Budějovický Budvar. Státní pivovar podnikne "potřebné kroky", aby se na něj vztahovala výjimka pro zveřejňování smluv, kvůli kterému má prý řadu problémů. Z průzkumu neziskové organizace Otevřená společnost mezi státními podniky nicméně vyplývá, že s většími problémy se firmy nepotýkají. Plošné výjimky požaduje jen pár ze tří desítek oslovených státních podniků.
Americký pivovarnický koncern Anheuser-Busch, který už přes sto let vede spor s budějovickým Budvarem o ochranné známky Budweiser a Budvar, podle Lidových novin zvažuje, že koupí pivovar Samson, který sídlí v Českých Budějovicích. Pivovar by podle zjištění deníku měl být na prodej.
Městská rada Českých Budějovic chce vypovědět smlouvy s pivovarem Budvar o propagaci na hokejovém stadionu a zachránit tím extraligu v jižních Čechách. Rozvázání smlouvy s Budvarem přijde město na 14 milionů korun.
České Budějovice budou zřejmě od příští sezony bez extraligového hokeje. Mužstvo, které má na jihu Čech pětaosmdesátiletou tradici, se pravděpodobně kvůli sporu vedení klubu se zástupci pivovaru bude stěhovat.
Budějovický Budvar neuhájil před Tribunálem, tedy druhým nejvyšším soudem Evropské unie, právo na značku BUD. Spor o ni vede s konkurenčním pivovarem Anheuser-Busch. Soud zamítl požadavek české firmy, aby belgicko-brazilská korporace nemohla užívat ochrannou známku BUD na území Evropské unie. Pivovar prý nepředložil důkazy, že jeho prodeje jsou v Rakousku a ve Francii významné.