Cena bavlny na burzách se stále zvyšuje
Ceny bavlny na burzách rostou. Na jaře poskočily dokonce o 235 procent. Její cena už od roku 2010 s menšími výkyvy stále roste. Letos bude k dispozici méně bavlny, než jsme v minulých letech byli zvyklí. Zdražování oblečení nás ale v nejbližší době nejspíš nečeká.
Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next finance popisuje vývoj cen bavlny na americké burze:
„Na začátku roku byla cena bavlny, mluvím o stopové ceně na burze v New Yorku, nějakých 68,91 amerických centů za libru, to znamená zhruba půl kilogramu. Po celý rok cena rostla a v březnu 2011 byla dokonce už na 213 amerických centech za libru.“
„Cena od poloviny dubna až do konce července zase klesala, až na 102 amerických centů, teď ovšem zase roste a je na 110, máme tu tedy opět další mírný nárůst,“ doplňuje Šichtařová.
Už jsme viděli mnohokrát, jak spekulace obchodníků ženou ceny komodit nahoru. V tomto případě ale nejsou příliš na vině. Hlavně proto, že bavlny bude skutečně k dispozici méně než obvykle.
„Protože jednotlivé údaje za jednotlivé země produkující bavlnu ukazují, že tyto země mají se svojí produkcí určité problémy. Největší producenti v současné době jsou Spojené státy, Indie, Pákistán a Čína, ta má na celkové produkci podíl 32 procent. Všechny tyto hlavní země mají problémy s produkcí,“ říká Markéta Šichtařová.
I když už bavlna dávno není jedinou surovinou při výrobě oděvů, protože stále populárnější jsou různá umělá vlákna a směsi, má stále velký podíl v oděvním průmyslu a může ceny zásadně ovlivnit.
„Jestliže rostou ceny bavlny, tak vedle nich stoupají ceny i komplementárních materiálů, byť je to syntetika. Se vzestupem komodit je to vždy určitý trend, který zasáhne všechny materiály,“ vysvětluje generální ředitel firmy VEBA a víceprezident Asociace textilního a oděvního průmyslu Josef Novák.
Situace u nás
Podle Nováka nás další zdražování oblečení v dohledné době nečeká.
„Pokud to porovnáváme v současné cenové úrovni, tak bych tam žádné vysoké riziko neviděl, naopak bych řekl, že je tam faktor zpevňování koruny průběhu letošního roku, který samozřejmě opět v tom korunovém vyjádření, dovozy zlevňuje,“ vysvětluje Josef Novák.
Ještě jiný je případ značkového oblečení. Tam je cena za materiál tou nejmenší položkou. Zákazníci platí za značku a za reklamu na ni. Tady více než kde jinde platí, že cena roste do takové výše, jakou jsou zákazníci ochotni zaplatit.