Ceny domů na španělském pobřeží vytrvale klesají

Španělsko prošlo důležitou zkouškou v boji s dluhovou krizí. Na trzích úspěšně prodalo klíčové desetileté dluhopisy. Panovaly přitom obavy, aby se země kvůli rostoucím úrokům z dluhopisů nestala novým Řeckem a nemusela požádat o mezinárodní pomoc. Podle ekonomů ale Španělsko stále nemá vyhráno, problémy mají hlavně španělské banky. Ve Španělsku totiž výrazně klesly ceny nemovitostí a pravděpodobně budou ještě klesat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělsko, banka

Španělsko, banka | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Jak klesají ceny nemovitostí, lidé přestávají splácet hypotéky, protože se jim již nevyplatí přeplatit hypotéku a zaplatit ji na původně mnohem vyšší částku. Tím pádem bankám zůstávají prázdné domy a byty. Ve Španělsku je nyní přes milion prázdných bytů.

To stahuje do potencionálního nebezpečí banky, které mají obrovské ztráty z toho, že v době realitního boomu napůjčovaly desítky a desítky miliard eur.

Španělská vláda přikázala bankám, aby na trzích získaly 50 miliard eur jako polštář pro špatné časy. Podle převládajícího mínění ekonomů to ale nebude stačit a španělské banky se budou muset připravit na daleko větší ztráty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O španělské ekonomice mluvil na Radiožurnálu Ondřej Houska

„Viděli jsme, co se stalo v Irsku. Tam problémy bank, za které se zaručil stát, aby upokojil střadatele, že nepřijdou o své vklady, stáhly do propasti celou irskou státní pokladnu a Irsko skončilo, stejně jako Řecko, s mezinárodním záchranným plánem,“ říká Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Spekuluje se o tom, že pokud Španělsko požádá o pomoc, tak jen právě pro svůj bankovní sektor. Nebude to tedy velký záchranný balík, jako v případě Řecka, Irska a Portugalska. Na něco takového by eurozóna peníze měla ve svých záchranných fondech.

Jakmile by se ale do takových problémů dostalo Španělsko, je otázkou, kde se to zastaví. Kdyby se do podobných problémů dostala Itálie, na to by už všechny evropské, ba i světové záchranné fondy byly krátké.

Ondřej Houska, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme