Novým předsedou Pirátů je náměstek pražského primátora Hřib. Stranu přebírá od Bartoše
Předsedou Pirátů se v sobotu stal bývalý pražský primátor a nynější primátorův náměstek Zdeněk Hřib. Porazil bývalého pražského senátora Lukáše Wagenknechta, který se o zvolení do čela strany neúspěšně pokoušel už před dvěma lety. Hřib obdržel 454 hlasů z 866, Wagenknecht 401 hlasů. Hřibovi se podařilo prosadit i změnu stranických stanov, kterou podmiňoval své setrvání v čele Pirátů.
Hřib slíbil, že bude pracovat na tom, aby se z Pirátů stala silná liberální středová stranu, která by obsadila důstojné místo ve Sněmovně. „Piráti ukázali, že chtějí jít cestou jasného středu. Otevřeme se našim voličům a dáme jim jasně najevo, že za nimi stojíme. Budeme pracovat na tom, aby nepropadly hlasy liberálních voličů,“ uvedl po zvolení.
Nový předseda Pirátů zopakoval, že sám ve sněmovních volbách nemá v úmyslu kandidovat. „Nemám tu ambici, ale vnímám odpovědnost předsednictva,“ uvedl. Chtěl by, aby Piráti zopakovali úspěšnou sněmovní kampaň jako v roce 2017 nebo v pražských komunálních volbách, v nichž strana v hlavním městě získala pětinu hlasů. Pozice Pirátů vůči vládě se podle Hřiba nezmění. „Budeme tou lepší opozicí,“ uvedl.
Ke zvolení Hřibovi poblahopřál premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Věřím, ze rychle najdeme cestu, jak spolupracovat ve prospěch naší země,“ uvedl předseda vlády.
Místo v čele Pirátů obsadil Hřib po Ivanu Bartošovi, který byl předsedou strany zhruba 15 let a dnes Hřibovi po zvolení jako první popřál úspěch v konsolidaci strany a předal mu symbolické kormidlo.
Je potřeba napnout plachty ke sněmovním volbám, řekl Bartoš. Kdo by měl vést stranu, neprozradil
Číst článek
Bartoš v září spolu se čtyřmi místopředsedkyněmi na stranické funkce rezignoval kvůli neúspěchu Pirátů v regionálních volbách. Piráti odešli do opozice po odvolání Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení.
Reforma prošla
Piráti podle Hřiba nejsou rozhádaní, demokratická diskuse je ve všech demokratických politických stranách. Reforma stranických mechanismů Nová pirátská vlna, kterou Hřib prosadil, má směřovat ke kultivaci strany, „abychom navenek mluvili jedním hlasem“.
Podle kritiků, k nimž patřil vedoucí zahraničního odboru Pirátů Michal Gill, ale reforma místo sjednocení a akceschopnosti strany povede k centralizaci moci v celorepublikovém výboru, který se má znovu sloučit s celorepublikovým předsednictvem.
Pokud by reforma nebyla schválena, Hřib uvedl, že by rezignoval na funkci předsedy strany po zvolení lídra pro sněmovní volby. Pro změnu stanov hlasovalo 391 ze 645 delegátů, přičemž k přijetí bylo třeba podle pirátských pravidel nejméně 387 hlasů. Změna počítá mimo jiné se zrušením zahraničního, personálního a technického odboru strany, zvyšuje z 50 na 60 procent počet hlasů pro přijetí některých rozhodnutí a dává stranickým lídrům právo nominovat další kandidáty do voleb.
Právě Gill nebo někdejší kandidátka na šéfku Pirátů Jana Michailidu v reakci na vývoj Celostátního fóra oznámili ukončení svého členství ve straně.
Celostátní fórum Pirátů v Praze pokračovalo volbou místopředsedů. Hřib před jejím zahájením uvedl, že by si do týmu přál zastupitelku Telče Hanu Hajnovou jako jedinou z dosavadních místopředsedkyň, bývalého poslance Mikuláše Ferjenčíka, zakladatele neziskové organizace Hlídač státu Michala Bláhu a svého protikandidáta z předsednické volby Štěpána Štrébla, který ho podpořil.
Ve dvou případech byl úspěšný, spolustraníci zvolili Hajnovou 2. místopředsedkyní a Bláhu 3. místopředsedou. Kromě nich uspěl nový 1. místopředseda strany, bývalý radní Olomouckého kraje Martin Šmída. Pozici 4. místopředsedy se během sobotního programu obsadit nepodařilo, Piráti si jej zvolí v internetovém hlasování.