Chystá se vznik největšího provozovatele burz na světě

Už brzy by mohl vzniknout největší provozovatel akciových trhů na světě. Společnosti NYSE a Deutsche Börse totiž oznámily, že vyjednávají o sloučení. Firmy provozují například burzy ve Frankfurtu, Paříži nebo New Yorku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorská burza

Newyorská burza | Foto: Milan Kopp

Spojením americké a německé firmy by vznikl gigant v oblasti akciových burz. Německý týdeník Der Speigel píše o burzovní mega-svatbě.

Kontrolu nad společným podnikem by prý měla mít německá Deutsche Börse. To podle listu Financial Times zřejmě vyvolá odpor amerických politiků, kteří by se proti sloučení mohli postavit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář investičního bankéře Ondřeje Jonáše

Oznámení bylo podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše jakýmsi zkušebním balónkem, který má zjistit, jak bude reagovat patriotická veřejnost ve Spojených státech, protože newyorská burza je ikonou amerického kapitalismu založená v roce 1792 a tímto by měla přejít do éry globalizace. Pro Evropu je to podle Jonáše transakce, která vyvolá pečlivé šetření antimonopolního úřadu, protože spojení těchto dvou gigantů by znamenalo de facto monopol na obchodování s jistými instrumenty.

„Dnes burza není primárně místem obchodování. Je to technologická platforma, která poskytuje data, o tom, kdo obchoduje s kým a umožňuje obchodovat velice rychle,“ popisuje Jonáš. Smyslem slučování je pak snaha o ještě rychlejší obchodování s nižšími náklady.

Kromě připravované fúze NYSE a Deutsche Börse, která je podle dosavadních zpráv v pokročilém stádiu vyjednávání, se na trhu vytváří několik velkých hráčů. Londýnská burza připravuje fúzi s Torontskou, další velkou skupinou je chicagský trh CME. NYSE společně s Deutsche Burse by však v mnoha obchodovaných segmentech dosáhla nadpolovičního objemu transakcí.

Celé sloučení bude otázkou pro regulační orgány v USA i Evropě. „Větší firma může poskytnout nižší transakční náklady, naopak ale hrozí riziko monopolu, respektive vynucení daleko vyšších nákladů z pozice monopolní,“ dodává Jonáš.

Ondřej Houska, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme