Čína hrozí Evropě odvetou za cla na solární panely, zvažuje omezení dovozu vína

Čína pohrozila Evropské unii odvetou za uvalení cla na čínské solární panely. Evropská cla by měla vstoupit v platnost ve čtvrtek a zpočátku budou ve výši 11,8 procenta. Čínská vláda dnes začala zkoumat možnosti antidumpingových a antidotačních opatření na vína pocházející z EU. Francouzský prezident vůli tomu požádal o schůzku všech členských zemí unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace pohyblivých solárních panelů ve fotovoltaické elektrárně ve městě Hami v severozápadní Číně

Instalace pohyblivých solárních panelů ve fotovoltaické elektrárně ve městě Hami v severozápadní Číně | Zdroj: ČTK

„Nadprodukce panelů, která vznikla po celém světě, živená velkým boomem zejména v Evropě, kdy i Evropa kupovala panely s pomocí dotovaných tarifů, podobně jak to známe z ČR, vedla k tomu, že čínští exportéři jsou cenově a celkem i kvalitou schopni konkurovat komukoli na světě a mají už většinu celosvětového trhu,“ říká profesor ekonomie Michal Mejstřík z Univerzity Karlovy.

Evropa je podle něj nyní v této otázce rozdělená. Zhruba 18 zemí, které neformálně hlasovaly proti úvaze uvalit cla na panely, bylo vedeno zejména Německem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O clech na čínské solární panely mluvil profesor ekonomie Michal Mejstřík z Univerzity Karlovy a předseda Svazu vinařů Tibot Nyitray

„Musíme si uvědomit, že Německo je nejenom příjemcem německých panelů, ale současně i významným producentem například polykrystalického křemíku – hi-tech produktů, které představují až 70 procent ceny čínských panelů,“ vysvětluje ekonom. Němci se teď obávají, že tyto významné trhy ztratí.

Proč čínská vláda pohrozila vyšším zdaněním právě evropského vína, je podle něj zcela zřejmé. Pro plán nizozemského eurokomisaře na zavedení cel byla Francie, která je nejvýznamnějším vývozcem vína. Čínský trh s vínem je přitom už třetí největší na světě, v zemi se víno nejen vyrábí, ale Číňané už také koupili řadu vinic ve Francii.

„Hlavním dovozcem vína do Číny jsou zejména klasické státy – Francie, Itálie, částečně Španělsko. Čeští producenti zatím čínský a potažmo i asijský trh testují. Objevily se už některé pokusy nějaké víno vyvézt i do Číny, protože trh je obrovský, nenasycený a obliba vína tam stoupá, ale zatím se jedná jenom o první vlaštovky,“ říká předseda Svazu vinařů Tibot Nyitray.

Zavedení cel by podle něj české producenty zatím nepostihlo, ale v budoucnu by to prý mohlo být na škodu obchodu. Češi jsou podle něj schopni konkurovat hlavně méně tradičními víny, například slámovým či ledovým.

Jan Richter, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme