Debata o euru ožívá. ‚V krizi může být společná měna bezpečným přístavem,‘ soudí ekonom Lacina

Investoři si vybírají země, kde se platí eurem. Právě to by mohl být jeden z argumentů, proč by se debata o přijetí společné evropské měny mohla v Česku před letošními volbami do Poslanecké sněmovny znovu oživit. „Nejčastější argument proti společné měně je růst cenové hladiny. Ale to po inflační periodě, kterou jsme si zažili s českou korunou, už neplatí,“ srovnává pro Český rozhlas Plus ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity.

Řečí peněz Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekonom Lubor Lacina, Ústav financí PEF MENDELU

V krizi může být společná měna bezpečným přístavem, soudí ekonom Lubor Lacina | Foto: Martin Kozlovský | Zdroj: Český rozhlas

Jednoznačné ekonomické argumenty pro, nebo proti přijetí eura nejsou podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) nejsou, jde podle něj o čistě politické rozhodnutí. V Česku už roky po společné evropské měně volají firmy a podnikatelé, naopak proti hovoří postoje obyvatel, proti přechodu na euro se v průzkumech vyslovují dvě třetiny lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Má Česko přijmout euro? Poslechněte si pořad Řečí peněz s ekonomem Luborem Lacinou

Do znovuožívající debaty o euru teď vstupuje zaprvé nedávná analýza Národní ekonomické rady vlády (NERV), která například vyvrátila mýtus o zdražování, jež sebou euro přináší. A pak nepříliš efektivní boj České národní banky s vysokou inflací v letech 2022 a 2023.

„V dobách, kdy přichází krize, které nedokážeme jako Česká republika ovlivnit a můžou mít poměrně tvrdý spekulativní dopad na českou korunu, je euro z tohoto pohledu bezpečný přístav,“ míní ekonom Lacina. Sám se už na přípravě analýzy o možnostech pro přijetí eura podílel v roce 2007.

Tři veteráni bez eura

Během inflační krize čelily růstu cen všechny evropské země, ale Česko patřilo k nejhorším. Firmy i lidi navíc trápily vysoké úrokové sazby, které zdražovaly úvěry a hypotéky.

25:14

Euro nám nezajistí růst, to je nesmysl, tvrdí Nacher. ‚Jde o bezpečnost a jednotu,‘ namítá Nerudová

Číst článek

„Jako příklad můžeme uvést Slovensko, kde měli srovnatelnou inflaci jako u nás. Ale jejich podniky pořád dosáhly nižší úrokové sazby, které měla evropská centrální banka,“ připomíná Lacina. Slovensko si vybírá proto, že strukturou ekonomiky je blízké Česku.

Z deseti zemí, které v roce 2004 vstupovaly do Evropské unie, dosud euro nepřijaly jen tři: Polsko, Maďarsko a Česko.

„Jsem dlouhodobě skeptický k tomu, že malá ekonomika, jakou je ta česká, dokáže dlouhodobě provádět autonomní monetární politiku a stanovovat si úrokové sazby bez ohledu na úrokové sazby eurozóny,“ uzavírá ekonom Lacina.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody přijetí eura pro Českou republiku? Jaký vliv by mohlo přijetí eura mít na českou ekonomiku a pracovní trh? Jaké kroky by měly politici podniknout, aby zvýšily podporu pro přijetí eura v české společnosti? Poslechněte si celý pořad Řečí peněz ze záznamu v úvodu článku.

Václav Pešička, obi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme