Nová předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová slíbila své straně záchranu a rozšíření voličské základny. Obojího chce docílit spoluprací s hnutím Stačilo! Rozhodnutí ale vyvolalo nesouhlas.
Většina negativních ekonomických jevů se váže na finanční politiky a krize, a ne na konkrétní měnu, vyvracejí dezinformaci pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ekonomové Matesová a Skořepa.
„I když to pro české kluky bylo nešťastné a smolné, tak jsme bohužel v zápase navíc neměli, maximálně na tu remízu,“ vrací se Hapal k duelu Česka proti Portugalsku.
„Plošné uplatnění výplaty v eurech je ekonomický nesmysl,“ říká ekonom Lukáš Kovanda. „Proč někomu bránit v tom, aby uzavřel dobrovolně kontrakt, jaký chce,“ oponuje ekonom Dominik Stroukal.
Výplata v eurech by musela být dobrovolná, zaměstnance by k ní nikdo nesměl nutit. V pohraničí, kde řada lidí jezdí běžně nakupovat do zahraničí, by šlo určitě o vítanou novinku.
Podpora eura je v současnosti na 20 procentech, ukazují data Rozděleni Evropou. Skeptický přístup definuje obava z neznámého a v kombinaci s tím sentiment ke koruně jakožto národnímu symbolu.
Ministerstvo financí na konci loňského roku oznámilo, že země předčasně splatí půjčky v objemu 5,3 miliardy eur, které mu poskytly ostatní země eurozóny v rámci prvního záchranného programu.
Zdražování se nejvíce dotklo nemovitostí, a to především na pobřeží Jaderského moře a v hlavním městě Záhřebu. Spousta nemovitostí je také neobydlená a majitelům domy často slouží jen jako investice.
Na Slovensku, které platí eurem už patnáctý rok, byl oproti Česku rozdíl v tom, že na přijetí eura byla tehdy shoda mezi vládní koalicí, opozicí i centrální bankou Slovenska.
„I kdybyste dnes rozhodli v referendu, že se euro přijme za čtyři roky, tak nevíme, co se mezitím stane. A zase bude eurozóna jiná. Vývoj prostě nezastavíme,“ uvedla pro Peníze a vliv Kohútiková.
Bulharská vláda usiluje o vstup země do eurozóny v roce 2025. Původně plánovala zavést euro už letos, krok však musela odložit mimo jiné kvůli příliš vysoké inflaci.
Můžeme si přát, aby se v Českou zavedla společná měna. Můžeme dál trvat na české koruně. Ale nebojujme za euro jen na oko, to si společná měna nezaslouží.
Jihočeský hejtman tvrdí, že si teď nedovede představit povolební spolupráci ODS s ANO. A jeho strana by měla jít do voleb sama. „Zkoušíme to u nás, nepoužíváme metodu antibabiš,“ říká.
Koruna byla vůči euru tento týden vůbec nejslabší od předloňského jara. Její kurz nejprve v pondělí a pak znovu ve čtvrtek prolomil hranici 25 korun za euro.
První dohodovací řízení od vzniku koalice pěti stran, které tvoří současnou vládu, skončilo šalamounským rozhodnutím. Zmocněnec pro euro, bude nadále jen ministrovým poradcem.
V západní Evropě ceny realit výrazně klesly, protože dlouhodobě relativně nízké výnosy z nemovitostí se kvůli sazbám dostaly mimo ekonomiku, zvláště u komerčních realit.
„Každá spolupráce vyžaduje respektovat základní pravidla, která nikde napsaná nejsou,“ poukazuje v rozhovoru pro Radiožurnál místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka.
Legislativní otázky související s případným vstupem ČR do mechanismu nebo eurozóny vyhodnotí Legislativní rada vlády do října, řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Petr Zahradník poukazuje na to, že vláda vstupuje do druhé poloviny svého funkčního období a ve svém programovém prohlášení se zavázala k co nejrychlejšímu plnění maastrichtských kritérií.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) jmenoval svým zmocněncem pro přijetí eura ekonoma Petra Zahradníka. Proč, vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál.