Ekonom: Nový státní svátek by ekonomiku výrazně nepoškodil

Češi mají po dlouhé době ideální letní prodloužený víkend - státní svátky, které připomínají odkaz Cyrila a Metoděje a mistra Jana Husa, tentokrát totiž připadly na dva pracovní dny po víkendu a zajišťují tak lidem krátkou letní dovolenou. Státní svátky zároveň ale snižují růst ekonomiky především kvůli výpadkům v průmyslové produkci. Mnoho podniků totiž během dnů volna zastavuje výrobu, pokud nejedou na specifický směnný provoz, a to způsobuje tuzemskému hospodářství miliardové ztráty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Když se na to podíváme makroekonomicky, tak jeden den představuje v ekonomice rozdíl 1,5 až 2 miliard korun. To znamená, pokud má rok o jeden pracovní den více než rok předcházející, potom o zmíněné částky může být hrubý domácí produkt vyšší,“ vysvětlil analytik společnosti Patria finance David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu státních svátků na ekonomiku mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Patria finance David Marek.

Podle něj je ale rozdíl v tom, o jaký druh svátku jde: „Spotřební svátky, které přináší dodatečnou spotřebu, tak ty se projeví pozitivně ve spotřebě domácností, respektive hrubém domácím produktu. Mezi ně patří zejména Vánoce. Z dalších svátků, které mají podobné charakteristiky jsou ještě Velikonoce a z těch modernějších například Valentýn.“

V Česku se dlouhodobě diskutuje o tom, jestli by měl být Velký pátek také státním svátkem. Někteří ekonomové před dalším volnem varují, že by to mohlo poškodit růst ekonomiky. Analytik společnosti Patria finance si ale myslí, že vznik nového státního svátku by českou ekonomiku nijak výrazně nepoškodil:

„Česká ekonomika by samozřejmě nezkrachovala. Tady si myslím, že je důležité spíše zhodnotit, jestli důvod toho svátku je natolik významný, aby byl zaveden. Myslím si, že tady jsou ekonomické motivy druhořadé. Pokud bychom byli silněji katolická země, potom Velký pátek by byl logicky dnem svátku.“

„Pokud se stane nějaká důležitá historická událost, není důvod, aby v budoucnosti nevznikly nové svátky. Tady si myslím, že je důležitější společenský vliv a jiná motivace než ekonomická,“ dodává David Marek.

Ekonomiku ovlivňuje i fotbal

Výkon ekonomiky mohou kromě volných dnů ovlivňovat i různé kulturní nebo sportovní události, které budí velkou pozornost veřejnosti. Jednou z nich je například současné mistrovství světa ve fotbale. Americký deník Wall Street Journal před jeho zahájením napsal, že přesně tak dlouho, jak bude mistrovství trvat, potrvá i pokles ekonomiky. Alespoň tedy v těch zemích, jejichž týmy v Jihoafrické republice hrají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vlivu fotbalového mistrovství světa na ekonomiku mluvil na Rádiu Česko ekonomický analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

S tím ale úplně nesouhlasí ekonomický analytik Raiffeisenbank Aleš Michl: „Já jsem se teď koukal na burzu v Brazílii, kde to fotbalem žije. Třeba objemy obchodování jsou v Brazílii teď o 40 procent menší než v normálu. Je možné, že k takovému krátkodobému útlumu dojde, ale podle mě hospodářská recese se odvíjí od důležitějších věcí než je mistrovství světa. Všechno spíš závisí na tom, jak se vypořádáme s dluhy.“

Naďa Bělovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme