Ekonom: Vládní škrty kladou až příliš velký důraz na vyšší zdanění
Ekonomičtí ministři odsouhlasili nové rozpočtové škrty, které by pokladně České republiky v příštích letech měly ušetřit až 127 miliard korun. Analytici a ekonomové jsou v hodnocení vládních škrtů ale obezřetní.
Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš ve vysílání Rádia Česko řekl, že v balíku vládních škrtů je kladen až příliš velký důraz na vyšší zdanění, především v oblasti nepřímých daní, a současně na úspory, za kterými nejsou hluboké reformy.
„Jejich jediným cílem je technicky skutečně dodržet rozpočtový cíl deficitu tří procent HDP. Nemyslím, že české veřejné finance jsou v tuto chvíli v takové situaci, že by trhy od nich očekávaly takto razantní škrty bez nějakých hlubších reforem za nimi. Škrty, které nepřináší žádné kvalitativní změny například ve fungování státní správy nebo penzijního a zdravotního systému,“ přiblížil.
Vládní rozpočtové škrty jsme na Rádiu Česko rozebrali s hlavním ekonomem Era Poštovní spořitelny Janem Burešem
Česká republika musí podle ekonoma kredibilně komunikovat s trhy a musí představit střednědobý plán konsolidace veřejných financí, který bude důvěryhodný. Zároveň ale dodal, že nikde není psáno, že ČR musí splnit deficit veřejného rozpočtu 3 procenta HDP do příštího roku.
„To si myslím, že by finanční trhy ČR odpustily, kdyby byla na stole dohoda s reformami, které jdou skutečně do hloubky, a které budou věci například ve fungování státní správy měnit“ dodal.
Současná vláda těsně po svém zvolení prohlásila, že nechce zvyšovat daně. Včera ale bylo oznámeno, že dojde ke zvýšení daně z příjmu. Skončí také superhrubá mzda a výpočet daně z příjmu se bude odvíjet (jako v minulosti) od hrubé mzdy. Daňové zatížení lidí tak podle ministra financí Miroslava Kalouska nakonec klesne.
„Určitě vzroste zatížení nepřímými daněmi skrze DPH a skrze řadu spotřebních daní. Vedle toho se pro řadu skupin zvýší i zdanění přímé, především pro vysokopříjmové skupiny, pro část důchodců. Takže daně se budou zvyšovat napříč celým spektrem. Zatím se to netýká snad pouze majetkových daní,“ přiblížil.
Česká republika se podle ekonoma v tuto chvíli fakticky dostává v řadě oblastí na hranice toho, co je únosné v nějakém mezinárodním srovnání.
„V případě přímých daní už není prostor pro nějaké navyšování, a i v případě nepřímých daní po posledním nárůstu DPH se stáváme v celoevropském srovnání jednou z nejdražších ekonomik. Takže i zde je prostor je vyčerpaný a myslím, že se trošku dostáváme za hranu toho, co je rozumné," dodal.