Detailní analýza přinese informace o tom, které úředníky bude možné propustit a které agendy zrušit. Státní správa má být efektivnější i méně nákladná.
Karel Havlíček (ANO) kriticky poukazoval na to, že vláda dosud nesdělila podrobnosti k slibovaným rozpočtovým škrtům. Bez konkrétních úspor je konsolidační plán jen zbožným přáním, uvedl.
Nepřiměřené snižování daní v minulých letech prý znamená výpadek příjmů ve výši 320 miliard korun. „Stát ty peníze vyhodil oknem a teď se divíme, že nám chybí,“ říká s tím, že problémem je i inflace.
„Slevy jsou využívané napříč celým příjmovým spektrem. Zase neděláme nic s daňovou progresí, což je velká promarněná příležitost,“ míní Klára Kalíšková.
Škrtání podpory obnovitelných zdrojů má být součást konsolidačního balíčku, který ve čtvrtek jako soubor opatření pro ozdravení státních financí představila vláda.
Cílem dotační podpory je zvýšení kvality zpracování zemědělských produktů nebo zvyšování konkurenceschopnosti potravinářských podniků a podniků pro výrobu krmiv na evropském trhu.
„Jde jen o to sebrat politickou odvahu a vůli. Mrzí mě, že debata sklouzává čím dál více k příjmové straně, k daním. To politikům usnadňuje práci,“ míní Marek.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) začíná s jednotlivými šéfy resortů jednat o škrtech v rozpočtu na příští rok. Kvůli zpomalení růstu ekonomiky chce ušetřit alespoň 25 miliard korun.
Olomoucká městská knihovna má problém. Kvůli škrtům v rozpočtu přišla o 17 milionů korun státní dotace. A tak její návštěvníky čeká třeba méně nových knih, vyšší poplatky, ale hlavně méně poboček.
Vládní škrty vyhnaly do ulic desetitisíce Britů. Protesty svolaly místní odbory. Demonstrovali státní zaměstnanci, odboráři a míroví aktivisté, ale i levicoví politici.
3:29
|Igor Maňour, Martin Drtina, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Petr Král|Zprávy z domova
Předsednictvo školských odborů se dnes rozhodne, jestli několik týdnů pokračující stávková pohotovost přeroste v konkrétní protest. Učitelé už od květnové výplaty přišli o více než tisícikorunu měsíčně, zatím ale přímým protestem nehrozí.
Nizozemští politici se ani dnes nedohodli na rozpočtových úsporách a zemi tak zřejmě čekají předčasné parlamentní volby. Premiér Mark Rutte navzdory tomu stále hledá cestu, jak jim předejít.
Ekonomičtí ministři odsouhlasili nové rozpočtové škrty, které by pokladně České republiky v příštích letech měly ušetřit až 127 miliard korun. Analytici a ekonomové jsou v hodnocení vládních škrtů ale obezřetní.
Odbory mají analýzu připravovaných vládních opatření. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes představí svou celkovou kritickou analýzu návrhů stabilizačních rozpočtových opatření pro roky 2012 až 2014. Radiožurnálu to potvrdil šéf konfederace Jaroslav Zavadil.
Odborové svazy dnes upřesní detaily o chystané stávce zaměstnanců veřejného sektoru. Protest naplánovaný na 8. prosince má vyjádřit jejich nespokojenost se snižováním platů a změnou zákoníku práce.
Poslanci dnes ve stavu legislativní nouze začnou projednávat čtyři novely, které mají snížit schodek státního rozpočtu o 45 miliard korun. O vyhlášení stavu legislativní nouze požádala minulé úterý vláda Petra Nečase. To vládě umožní rychlé projednání škrtů. Opozice je proti a sociální demokraté nevylučují, že se budou bránit ústavní stížností.
Britská vláda chce ušetřit 83 miliard liber. Rozpočtový deficit země se pohybuje na úrovni 11,5 procenta hrubého domácího produktu a činí 145 miliard liber. Dlouho očekávaný balíček dnes představil ministr financí George Osborne.
Britský ministr financí George Osborne zveřejní odpoledne plán škrtů ve vládních výdajích. Koaliční váda konzervativců a liberálních demokratů je odhodlaná výrazně ušetřit na výdajích a snížit tím schodek i zadlužení. Opozičním labouristům se její úsporný plán nelíbí.