Ekonomické informace 6. 5. 2003
Společnost ČEZ odstartovala sérii valných hromada v regionálních distributorech elektřiny. Vě většině z nich má majoritní podíly. Na valné hromadě Středočeské energetické prosadil ČEZ výraznou změnu dozorčí rady a uložil představenstvu přepracovat podnikatelský záměr. V dalších pěti pracovních dnech se budou postupně konat valné hromady zbylých distributorů.
Majoritní podíl v Severočeské energetice chce ČEZ prodat. Hodlá tak splnit nařízení antimonopolního úřadu. Ten totiž povolil sloučení ČEZu s osmi distribučními společnostmi jen za podmínky, že následně prodá většinový balík akcií v jedné z nich. ČEZ tak sice přijde o strategickou firmu, ale podle mluvčího Ladislava Kříže při srovnání s podíly v dalších společnostech, se jeví ztráta Severočeské jako nejlepší řešení.
Fond pojištění vkladů předal poslední podklady zástupcům GE Capital Bank, aby mohly začít výplaty peněz klientům zkrachovalé Union banky. Ty budou zahájeny v sobotu 17. května. Na výplatu čeká přes 100 tisíc fyzických a přes 5000 právnických osob. Ředitel Fondu Pavel Trnka podotkl, že ale ještě zbývá doladit výplatu devizových vkladů.
Odborům se nelíbí návrh vládní koalice stanovit věk třiašedesáti let jako hranici pro odchod do důchodu shodný pro muže i ženy. Jak prohlásila mluvčí Konfederace odborových svazů Jana Kašparová, nikdo s nimi takovou možnost nekonzultoval. Zástupci vlády se sociálními partnery tento rok jednali na tripartitě o jiné variantě. Ta by umožnila zvolit si okamžik odchodu do penze.
Z 25 zemí budoucí rozšířené Evropské unie je nejlacinější Slovensko. Tam ceny dosahují jednačtyřiceti procent průměru dnešních členských zemí. Následují Česko, Maďarsko a Estonsko, kde se cenová hladina pohybuje kolem čtyřiceti šesti procent průměru unie, oznámila Evropská komise v pravidelné monitorovací zprávě o jednotném vnitřním trhu. Komise připomíná, že když v roce 1985 vstupovaly do unie Španělsko a Portugalsko, dosahovaly jejich ceny 60 a 72 procent průměru tehdejších společenství. Při východním rozšíření je rozdíl mnohem větší. Komise to přisuzuje příliš nízké úrovni nájemného a zejména podstatně nižším mzdám v porovnání se současnými členskými zeměmi.
Americká investiční skupina Appian Group, která v polovině března převzala sto procent akcií Škody Holding, zatím nemůže disponovat většinou nemovitostí plzeňských strojíren. Američané čekají, až Fond národního majetku dořeší převod ekologických záruk v objemu kolem deseti miliard korun na nového majitele. Škodovka také zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok, kdy ji ještě Appian nevlastnila. Měla zisk jednačtyřicet a půl milionu korun při desetimiliardových tržbách. Přitom podle mluvčího Karla Samce byl právě rok 2002 pro Škodu jeden z nejsložitějších od doby, kdy se podnik začal restrukturalizovat.