Ekonomické informace 7. 6. 2006

Dnes naposledy budou regionální kanceláře agentury CzechInvest přijímat žádosti o dotace z evropského programu Profese. O dotaci na výstavbu nájemních bytů by v budoucnu vedle obcí mohly žádat i další fyzické a právnické osoby. Zahraniční obchod skončil v dubnu jen s mírným přebytkem ve výši 200 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Dnes naposledy budou regionální kanceláře agentury CzechInvest přijímat žádosti o dotace z evropského programu Profese. Ucházet se o ně mohou společnosti ze zpracovatelského průmyslu a navazujících služeb. Celkem je k rozdělení připraveno 70 milionů korun.

Generální ředitel agentury Czechinvest Tomáš Hruda připomíná, na co konkrétně mohou podnikatelé získané prostředky využít.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Hruda: Dotace z programu Profese

O dotaci na výstavbu nájemních bytů by v budoucnu vedle obcí mohly žádat i další fyzické a právnické osoby. Vládě to dnes navrhne ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Jeho materiál počítá s tím, že po 20 letech by si lidé mohli tyto byty koupit do osobního vlastnictví, což zatím při státním dotování výstavby nájemních bytů možné není.

Kdo by měl mít možnost dotaci na výstavbu nájemního bytu nově získat, upřesňuje ředitelka odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Grabmüllerová: Dotace na nájemní byty

Nájemcem dotovaného bytu se bude moci stát osoba, která prokáže, že její průměrný čistý měsíční příjem za poslední rok nepřesáhl tři čtvrtiny průměrné měsíční mzdy. Při aktuální průměrné mzdě 18.900 korun by tak na dotovaný byt dosáhl člověk s čistým příjmem zhruba do 14.200 korun měsíčně.

Ministři by se měli zabývat také dalším z návrhů, který má snížit administrativní nároky na podnikatele. Ministerstvo informatiky usiluje o to, aby už podnikatelé nemuseli úřadům složitě prokazovat, že nemají žádné dluhy. Elektronické potvrzení o jejich případných dluzích by si měl podle návrhu obstarat sám úřad. Vláda také rozhodne o tom, jestli Česká republika přispěje necelou půl miliardou korun na oddlužení rozvojových zemí.

Zahraniční obchod skončil v dubnu jen s mírným přebytkem ve výši 200 milionů korun. Přitom ještě v březnu činil přebytek po revizi osm miliard. Ekonomové ale takové snížení avizovali, i když o něco menší. Dubnové snížení přebytku podle nich zavinil především nižší počet pracovních dnů v měsíci a také vysoké ceny dovážených surovin. Analytik ČSOB Petr Dufek uvádí, jaké obory se na našem zahraničním obchodu podílejí nejvíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Dufek: Zahraniční obchod

Energetická společnost ČEZ se chce dále rozšiřovat. Poté, co koncem května dokončila koupi majoritních podílů v polských elektrárnách Elcho a Skawina, se zajímá o převzetí kontroly nad několika slovenskými teplárnami.

Kromě snahy o ovládnutí slovenských Tepláreň Košice usiluje také o převzetí kontrolního podílu v bratislavské teplárně. Obě teplárny jsou součástí balíku šesti firem, které chtěla slovenská vláda původně prodat do letošního března. Kvůli předčasným volbám však tato privatizace byla pozastavena.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme