Ekonomika USA zpomalila, ale nestojí

Ekonomika Spojených států v květnu v některých regionech zpomalila, růst se ale nezastavil. Vyplývá to z nejnovější zprávy americké centrální banky známé jako Béžová kniha. Podle té rostoucí ceny potravin a pohonných hmot stejně jako vysoká nezaměstnanost zapůsobily v několika oblastech jako brzda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stodolarové bankovky

Stodolarové bankovky | Foto: Comstock Images

Investoři se obávají, že by zpomalení hospodářského růstu Spojených států mohlo dolehnout i na akciový trh a prohloubit jeho sestup. Potvrzuje to i reakce amerických burz, které už několik dnů v řadě oslabují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář Petra Gapka ke kondici světových ekonomik v pořadu Svět o osmé Rádia Česko

Zpomalení americké ekonomiky je podle analytika GE Money Bank Petra Gapka patrné už nějakou dobu. Jak ještě dlouho potrvá, než dojde k další vlně rychlejšího růstu, se ale odhaduje velmi těžko. „Spojené státy budou letos řešit své ekonomické problémy a k většímu tempu růstu se vrátí až příští rok,“ myslí si Gapko.

Americkou ekonomiku může krom jiných faktorů brzdit také růst cen ropy na světových trzích. Ropný kartel OPEC při posledním jednání nenavýšil oproti očekávání trhů kvóty na těžbu ropy. Barel proto zdražil o více než dolar. „Americká ekonomika je na ropě závislá, každé zdražení ropy jí více, či méně bolí. Pro zbytek světa to ale nic neznamená, protože s růstem oslabuje dolar,“ podotýká Gapko.

Kondici USA sledují i jiné země, eurozóna, asijské trhy. „Horší dopad situace bude, když díky slabé ekonomice zpomalí Čína. Ta je velmi důležitá pro Německo a Německo je motorem, který táhne Evropu,“ popisuje světovou ekonomickou mozaiku Gapko.

Z palety oznamování hospodářského růstu světových ekonomik vyčnívá Japonsko. Nedávné zemětřesení silně zkreslilo statistiku tamního HDP v prvním čtvrtletí. Meziročně se propadlo o 3,5 procenta.

„Japonsko se topí v problémech v podstatě už deset let a zemětřesení je ještě umocnilo. Pro náš region je v uvozovkách dobrou zprávou, že do Japonska není příliš exponovaný. Méně utrácející Japonec je problém spíše východní Asie a Austrálie,“ říká Gapko.

Do budoucna se ale podle Gapka může stát, že díky obnově regionů postižených zemětřesením v Japonsku dojde k oživení tamní ekonomiky.

Rozhodování o nastavení úrokových sazeb má před sebou Evropská centrální banka. Jak odhaduje Gapko, ECB ponechá sazby na současné úrovni. Spíše než makrodata ze světa ECB sleduje růst spotřebitelských cen v eurozóně, který převyšuje inflační cíl a pak také problémy jižní Evropy. Ani to by ale zatím nemělo vést ke změně sazeb.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme