Evropská komise chce potrestat Maďarsko za vysoký deficit
Evropská komise navrhla zmrazit Maďarsku na 500 milionů eur z kohezních fondů. Z nich se podporují chudší regiony, do kterých Evropská unie rozděluje miliardy eur. Zkrácení dotací Maďarsku hrozí příští rok. Maďarsko to považuje za neodůvodněné.
Důvodem tohoto bezprecedentního kroku Evropské komise je to, že se Budapešť dlouhodobě příliš nesnaží snížit nadměrný rozpočtový deficit pod hranici tří procent HDP.
V loňském roce sice schodek maďarského rozpočtu klesl pod tuto hranici, ale Komise zjistila, že se to stalo díky jednorázovému kroku, a nikoliv strukturálním změnám, které zajistí udržení rozpočtu do budoucna.
Zmrazení prostředků z fondů soudržnosti umožňují přísnější pravidla, která Unie zavedla od loňského prosince.
O reakci Maďarska na návrh Evropské komise mluvil ve Světě o třetí budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek
„Zásada by měla být taková, že Evropská komise buď dané zemi zastaví sumu ve výši půl procenta jejího HDP, nebo polovinu částky z fondů soudržnosti na příslušný rok. A tato částka na příští rok představuje miliardu eur, polovina je půl miliardy,“ vysvětlil budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, na základě čeho EK k této částce dospěla.
V Maďarsku s dnešním verdiktem Evropské komise počítali a dělají všechno proto, aby definitivní rozhodnutí o sankci nakonec nepadlo. Podle státního tajemníka Vargy, který je nejnověji za šetření v rozpočtu zodpovědný, chce Evropská komise někoho ’příkladně‘ potrestat.
Budapešť uznává, že Komise Maďarsko kvůli deficitu vyšetřuje nejdéle z členských států, v podstatě už od roku 2004. Dodává ale, že v podobné situaci je dalších 23 zemí Unie.
Konečné slovo budou mít ministři financí
Vláda Viktora Orbána letos i napřesrok plánuje udržte deficit pod třemi procenty HDP. Právě včera byly oznámeny výrazné škrty v letošním rozpočtu hromadné dopravy a v dotacích na léky. Není tak vyloučené, že unijní ministři financí 13. března nakonec Maďarsku čerpání z kohézních fondů nezmrazí.
„V Budapešti se mluví o tom, že Evropská komise nyní s Maďarskem hraje určitou hru před zahájením jednání o dalším úvěrovém balíčku mezi EK a Mezinárodním měnovým fondem na jedné a Maďarskem na druhé straně. Tedy že chtějí přitlačit Maďarsko ke zdi, aby příliš ‚nevyskakovalo‘, neodmítalo podmínky, které se chystá Fond i EU Maďarsku vnutit. Protože maďarská vláda je - na druhé straně - celkově spokojená s tím, co dělá,“ poznamenal náš spolupracovník v Budapešti.
Maďarsko, které se potýká s vážnými ekonomickými problémy, by chtělo začít jednat s Mezinárodním měnovým fondem o finanční pomoci do konce března.
Země musela MMF požádat o pomoc už v roce 2008 a v budoucnu se chtěla bez jeho finanční asistence obejít. Špatný stav maďarské ekonomiky ale přiměl vládu změnit názor.