Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Francie trvá na přechodném období pro nové členy EU

Francie nepustí nové členy Evropské unie na svůj pracovní trh. Ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy v Praze odmítl myšlenku, že by Češi mohli začít brzy jezdit volně pracovat do Francie. Na rozdíl od Velké Británie a Irska si Francie nechává v této otázce sedmileté přechodné období.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Philipp Douste-Blazy, Cyril Svoboda

Philipp Douste-Blazy, Cyril Svoboda | Zdroj: ČTK

Francie patří k zemím, které vůči nováčkům v EU uplatňují přechodné období, po něž nemají volný přístup k pracovnímu trhu. Občané nových zemí mohou bez potíží zatím pracovat v Británii, Irsku a Švédsku.

Pozice Paříže podle Douste-Blazyho zůstává nezměněná. "Ta perspektiva je jasná pro všechny, pohyb pracovních sil bude zcela uvolněn nejpozději v roce 2011. To je v souladu s přístupovými smlouvami," prohlásil francouzský ministr.

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda po setkání řekl, že čeští občané hledající práci v zahraničí jsou kvalifikovaní a nepřinášejí na žádný evropský pracovní trh sociální problémy. Zmínil příklad Británie, kde Češi tvoří jen šest procent uchazečů o práci z nových členských států.

Douste-Blazy připomněl, že podle vstupní smlouvy bude v celé EU od roku 2011 volný pohyb pracovních sil. Francie udělá vše pro to, aby se tato perspektiva přiblížila, ale musí brát v úvahu i faktory, jako je nezaměstnanost ve Francii, řekl. Uznal ale váhu tohoto tématu v České republice a ujistil, že obě strany o něm vedou těsný dialog.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme