V Česku se zřejmě odehrál obří podvod s iPhony. Společnostem T-Mobile a J&T chybí miliardy korun

Provozovatel e-shopu, firma Mammoth, je v insolvenci již od dubna. Před tím prodávala mobilní telefony a příslušenství. Podle posledních přihlášených pohledávek ale narostla výše jeho dluhů až na téměř pět miliard korun. V případu navíc figurují těžké váhy tuzemského byznysu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobil, mobilní telefon

Z kauzy zkrachovalého e-shopu Mamut se zřejmě stává jeden z největších podvodů v Česku (ilustrační foto) | Foto: JESHOOTS-com | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Firma Mammoth patří do skupiny tuzemského softwarového krále Vladimíra Kováře, kterého proslavila společnost Unicorn. O nejvíc peněz v kauze pak přišel mezinárodní kolos, mobilní operátor T-Mobile, a také jedna z největších finančních skupin v Česku, společnost J&T, respektive její dcera J&T Leasingová společnost. 

24:59

Válka na Ukrajině probudila výrobu dronů v Česku. Primoco bude spolupracovat s kolosem Airbus

Číst článek

Případem se už řadu měsíců zabývá také Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle informací Českého rozhlasu ze zdroje blízkého kauze zní jedna z vyšetřovacích verzí, že zboží, což byly v drtivé většině statisíce telefonů a sluchátek značky Apple, mohly zmizet v Rusku či dalších zemích na východě.

Tomu nahrává i fakt, že Apple kvůli válce na Ukrajině loni z Ruska odešel a v zemi vznikl po zboží této značky velký hlad. O této verzi také již dříve informovaly Hospodářské noviny, které kauzu podrobně sledují.

Zmizel hlavní hybatel

Co se ve skutečnosti stalo, ale zatím není jasné, protože kromě zboží zmizel i hlavní obchodní partner e-shopu a zřejmě i hlavní postava kauzy, podnikatel Břetislav Janoušek. Od jara je tento muž, který dříve vedl knihkupectví Neoluxor a poté spolupracoval s některými jinými firmami Kovářovy skupiny, nezvěstný.

Janoušek měl přes své firmy zboží z e-shopu za miliardy v drtivé většině odebírat, a to i fyzicky ze skladů firmy, a prodávat dál na splátky.

Nový rozměr kauza získala v minulých dnech, když mobilní operátor T-Mobile navýšil své pohledávky vůči firmě Mammoth v insolvenčním řízení. Celkem je vyčíslil zhruba na 2,5 miliardy, o které přišel kvůli dodaným a nezaplaceným telefonům a sluchátkům. 

Ministerstvo financí navrhlo zvýšení dividendy z zisku energetické firmy ČEZ na 145 korun

Číst článek

Druhou největší ztrátu má pak kvůli obchodům s e-shopem společnost J&T Leasing. Oproti původním přihláškám pohledávek navýšila celkovou dlužnou sumu o další stovky milionů, na konečných 2,36 miliardy korun. 

T-Mobile ještě na začátku insolvence přihlásil vůči Mammothu pohledávky „pouze“ za 1,1 miliardy korun, a to z faktur, které již byly po splatnosti.

„Tento dluh je doložen stovkami předávacích protokolů a stovkami dílčích smluv podepsaných společností Mammoth. Ta ani její ovládající osoby tyto předávací protokoly ani dílčí smlouvy nikdy nerozporovaly a podle nich dlouhodobě přebíraly poskytovaný hardware, od roku 2019 do konce roku 2022 za něj i platily,“ říká mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá.

„Dále, nad rámec pohledávek z faktur po splatnosti ve výši 1,1 miliardy korun, jsme přihlásili do insolvence několik takzvaně podmíněných pohledávek,“ vysvětlila navýšení dluhu pro Český rozhlas mluvčí. 

Nově tak operátor nárokuje dvě pohledávky ve výši 1,4 miliardy korun. Ty odráží hodnotu zboží odebraného na splátky a T-Mobile se jejich přihlášením jistí před tím, že peníze za zboží nebo samotné zboží už nikdy neuvidí.

Studie: zelená transformace vyjde Česko na 3,2 bilionu korun, bez investic hrozí zpomalení růstu ekonomiky

Číst článek

„Podmíněné pohledávky jsou společností T-Mobile uplatňovány pouze z právní opatrnosti. Pouze některé se v budoucnu materializují, to znamená, že je nelze sčítat. Celková expozice společnosti T-Mobile proti společnosti Mammoth tak dosahuje v tuto chvíli přibližně 2,5 miliardy korun,“ uvedla mluvčí Šedivá. 

‚Oklamal i nás‘

Provozovatel e-shopu, firma Mammoth patří společnosti Plus4U. Jejím majitelem je pak firma Bonny Meadow, jejímž přímým vlastníkem je dle Evidence skutečných majitelů podnikatel Vladimír Kovář. Přes firmu Bonny Meadow Kovář také vlastní svůj softwarový kolos Unicorn.

Sama firma Plus4U celou věc vysvětluje tak, že i ona sama, její jednatelé a potažmo její majitel se stali obětí podvodu.

„Všechny indicie ukazují na to, že celý problém je výsledkem dlouhodobě připravovaného rozsáhlého podvodu, který zřejmě organizoval pan Břetislav Janoušek,“ uvedla v minulých dnech společnost v písemném prohlášení zveřejněném prostřednictvím mediální zástupkyně Anety Havlové. 

23:52

Úplatky, utajené ovládnutí, škoda za miliardy aneb Jak se v 90. letech divoce vytěžily mostecké doly

Číst článek

Podle firmy se ale na podvodu měli podílet i dodavatelé zboží, tedy firmy T-Mobile a J&T Leasing. „Je téměř vyloučeno, aby tento podvod proběhl bez zlého úmyslu, vědomosti či alespoň hrubé nedbalosti manažerů ve společnostech T-Mobile a J&T Leasing,“ napsala Plus4U. 

Firma pouze připouští, že z její strany došlo „k závažnému selhání interních kontrolních mechanismů“. 

Podstatu podvodu pak Plus4U popisuje tak, že Břetislav Janoušek po více než třech letech bezproblémové spolupráce na podzim roku 2022 náhle prudce, o stovky procent, navýšil objednávky zboží od T-Mobile a J&T Leasing přes společnost Mammoth.

Od ní putovalo zboží přes e-shop Mamut.cz dál do jeho společností SBJ Trade a J.A.E a od nich dál jejich klientům. „Toto zboží zmizelo,“ konstatovala firma v prohlášení. 

Statisíce mobilů a notebooků

Janoušek údajně firmě Mammoth lhal, když jí vysvětloval, že si objednává notebooky a mobily, které dále poskytuje svým klientům na krátkodobý pronájem. „Místo toho dokázal Břetislav Janoušek od společností T-Mobile a J&T Leasing získat 110 tisíc iPhonů a 375 tis sluchátek AirPod společnosti Apple na 24–30 měsíční splátky,“ popsala firma. 

Průmysl chce 1,6 miliardy na pomoc s energiemi. Navrhujeme vyplatit nulu, píše resort financí

Číst článek

Zatímco v Mammothu měl Janoušek tvrdit, že zboží dodává klientům, které si sehnal přes T-Mobile, mobilnímu kolosu a také J&T Leasing pak prý řekl, že věci dodává lidem z Unicornu a jejich okolí.

„Což bylo vzhledem k množství a struktuře objednaného zboží zjevně absurdní,“ uvádí Plus4U jako jednu z indicií, že dodavatelé mohli mít v kauze i jinou roli než jen obětí. Janoušek měl prý navíc s některými manažery z obou firem blízké osobní vztahy. 

T -Mobile i J&T Leasing ale něco takového ostře odmítají. „S podobnými tvrzeními a různými smyšlenými konstrukcemi se manažeři společností Mammoth, Plus4U a další osoby ze skupiny ovládané Vladimírem Kovářem snaží přenést odpovědnost za tento podvod na někoho jiného,“ podotýká mluvčí.

„Skutečností však je, že podvod musel vzniknout na straně společnosti Mammoth, kde figurovala postava pana Janouška, za které také zmizelo předmětné zboží,“ upozornila  Šedivá.

Firma podle ní také poskytuje „veškerou součinnost orgánům činným v trestním řízení, aby byla věc co nejdříve vyšetřena“.

Strojvůdci si říkají netopýři, řidiči závidí Polákům dálnice. Musíme v dopravě víc investovat, tvrdí Kupka

Číst článek

Pochybnosti kolem nedostatečné kontroly odmítá i J&T Leasing, který se k obchodům s Mammothem přidal až v roce 2022. Odpovědnost leží podle firmy na Kovářově Unicornu.

„Jsme udiveni přetrvávajícím alibismem a zakrýváním klíčové role koncernu v celé této kauze. Namísto reflexe hlavního dílu odpovědnosti jsme svědky osočování poškozených partnerů a nesoučinnosti v rámci insolvenčního řízení. Podstatná jsou však fakta,“ sdělila Českému rozhlasu mluvčí J&T Monika Veselá. 

Firma v insolvenci nespolupracuje

J&T Leasingová společnost (JTLS)  měla podle ní od počátku se společností Mammoth  uzavřenou smlouvu, kterou „komerčně dojednával a právně připomínkoval top management koncernu Unicorn“.

„Řádně doložené jsou také veškeré dodávky z JTLS, které byly společností Mammoth akceptované. Věříme, že se zástupci koncernu postaví k celé situaci čelem a najdeme řešení, což by bylo jistě pozitivním signálem i pro další obchodní partnery společností koncernu Unicorn,“ podotkla Veselá.

Společnost Plus4U v prohlášení na svou obranu ale upozorňuje, že na podvod nepřišla ani renomovaná auditorská firma PWC a slabá kontrola tedy měla být u dodavatelů. PWC si měl koncem loňského roku, kdy se začaly poprvé zpožďovat platby za zboží dodané e-shopu, najmout na kontrolu situace T-Mobile.

30:11

Kupka: Dálniční známka zdraží každý rok, vzhůru půjdou koncem roku i jízdenky na vlak

Číst článek

Jenomže podnikatel Janoušek údajně oklamal i ji, když PWC dodal podvrženou databázi klientů. „Z ní vyplývalo, že na jednoho údajného zákazníka připadají desítky zařízení Apple. Tuto zjevnou nesrovnalost nikdo nedokázal odhalit, respektive se zřejmě nikdo daty vůbec nezabýval, jinak by musel dospět k závěru, že informace nejsou pravdivé,“ uvedla Plus4U.

T-Mobile ani PWC to nechtějí komentovat s tím, že jde o jejich obchodní vztahy. „Bohužel nemůžeme komentovat naši práci pro klienty a už vůbec ne vyjádření třetí strany na toto téma,“ uvedl mluvčí auditorské firmy Aleš Černý. 

Ačkoliv Plus4U tvrdí, že má zájem vše kolem podezření podvodu rozkrýt, z insolvenčního řízení vyplývá spíš něco jiného. Vrchní soud v Praze v minulých dnech potvrdil rozhodnutí první instance, že Mammoth nesmí bez souhlasu insolvenčního správce fakticky dělat žádné kroky.

Vysvětlil to tím, že firma neposkytuje insolvenčnímu správci potřebnou součinnost při zjišťování majetkové podstaty.

Desetimiliardové škrty v roce 2024. Nejvíc mají ušetřit školství, místní rozvoj, průmysl a doprava

Číst článek

„Vytváří tak reálnou obavu, že bude ohroženo uspokojení věřitelů i samotný účel insolvenčního řízení. Jednatelé dlužnice (Mammothu) se bez omluvy nedostavili k osobnímu jednání se správcem v dohodnutém termínu, vyslali pouze své zástupce, kteří ale nebyli vybaveni potřebnými informacemi. Proces zjišťování majetkové podstaty komplikuje neúplné a nesprávné vymezení majetku dlužnicí, která nad to jedná v rozporu s výslovnými pokyny insolvenčního správce,“ stojí v usnesení Vrchního soudu.

Koncern si nicméně trvá na svém, že viníků je více. Jak uvedla Plus4U, o podrobnostech kauzy informovala i proto, aby působila „preventivně na zkvalitnění kontrolních procesů v českém soukromém sektoru“.

„Ukazuje se, že ani nejvýznamnější české korporace se zahraničním vlastnictvím nemusí být imunní proti rafinovanému podvodnému jednání,“ napsala firma v prohlášení.

Podnikatel Kovář dříve poskytl reakci pouze Hospodářským novinám v SMS zprávě. Podle něj je situace „závažná“, je předána policii, a ke kauze se tak nemůže nijak vyjadřovat. 

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme