Úplatky, utajené ovládnutí, škoda za miliardy aneb Jak se v 90. letech divoce vytěžily mostecké doly

Příběh divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) se začal psát už před více než čtvrt stoletím. Teprve nyní ale u soudu v Praze padlo první, zatím nepravomocné rozhodnutí. Soudkyně Silvie Slepičková dala po procesu trvajícím čtyři a půl roku za pravdu obžalobě.

Peníze a vliv Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Koláček

Už dříve byl Antonio Koláček a další manažeři odsouzeni za podvod a následné vyprání špinavých peněz z MUS v tamních bankách ve Švýcarsku | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Tedy že čeští manažeři dolů a s nimi spojení finančníci podvedli koncem devadesátých let stát, když za peníze samotné firmy v utajení ovládli její většinu, a zbytek si pak od státu výhodně zprivatizovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Peníze a vliv: Jak se v 90. letech vytěžily mostecké doly

Způsobit měli škodu téměř 2,4 miliardy korun. Nový díl pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus přináší přehled hlavních událostí, které za posledních více než 25 let v této kauze odehrály.

Antonio Koláček

Hlavním aktérem příběhu je Antonín Koláček, který se posledních dvacet let věnuje psychologii, náboženství, rozvoji ducha i šamanským rituálům. Po jednom z nich se přejmenoval z Antonína na Antonia.

K pražskému soudu se v pondělí dostavil v bílém cylindru, v obleku s motýlkem a s černobílou hůlkou. Podle něj to byl symbol „posvátné svatby“, tedy smíření a osvobození. Soud mu ale dal za ovládnutí dolů vysoký trest. Sedm a půl roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů.

Antonín Koláček se k pražskému soudu v pondělí dostavil v bílém cylindru, v obleku s motýlkem a černobílou hůlkou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Vinným uznal soud i třetího obžalovaného, bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru.

Za přijetí úplatku v souvislosti s přípravou podkladů pro privatizaci podílu MUS mu uložil tříleté vězení, peněžitý trest 4,5 milionu korun a zákaz činnosti. 

‚Soud nepochopil privatizaci‘

Všichni se proti verdiktům odvolali, a rozsudek tak není pravomocný. Podle Koláčka soud nepochopil, jak probíhala privatizace v 90. letech. „My jsme nedělali nic protizákonného,“ uvedl.

„Byla sepsána fakta a někdo z nich učinil záměrný trestný čin. My jsme restrukturalizovali a stabilizovali Mosteckou uhelnou společnost. My jsme dělali to, co vyžadovaly tehdejší vlády,“ dodal.

Obžalovaní v kauze privatizace Mostecké uhelné jsou vinni, rozhodl soud. Způsobili škodu přes dvě miliardy

Číst článek

Už dříve byl Antonio Koláček a další manažeři ve Švýcarsku odsouzeni za podvod a následné vyprání špinavých peněz z MUS v tamních bankách.

Koláček dostal 4,5 roku a soud mu zmrazil miliardy korun. Do vězení ale nenastoupil, a proto s ním, stejně jako s Oldřichem Klimeckým, pokračoval i soud v Praze.

Ve Švýcarsku byl odsouzen v kauze MUS i Petr Kraus, který si tam odpykal trest, a proto již nebyl souzen v Praze.

Další dva manažeři, Marek Čmejla a Jiří Diviš dostali ve Švýcarsku po odvolání pravomocně jen podmíněné tresty, a proto již také nebyli souzeni u nás.

Obnova procesu

Čmejla i Diviš ale podle jejich advokátky Katariny Kožiakové Oboňové ve Švýcarsku žádají obnovu procesu.

Novými důkazy mají být některé zprávy Bezpečnostní informační služby, které se objevily právě u soudu v Praze.

„Dle našeho názoru z nich celkem jednoznačně vyplývá, že v době rozhodování o privatizaci členové vlády věděli, že koncovými vlastníky kupujícího byli naši klienti, a celkem jednoznačně věděli, že z MUS docházelo k zapůjčování finančních prostředků a z nich se odkupovaly akcie na trhu,“ uvedla advokátka. Nemohlo podle ní tedy jít o podvod.

Podle státního zástupce Radka Bartoše ale něco takového ze zpráv BIS nevyplývalo. Za podvod celou akci, do které byly zapojeny desítky firem se sídlem v zahraničí, označil i pražský soud.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme