Konference NERV rozebere dopad evropské dluhové krize na ČR
Zítra se v Bruselu koná mimořádný summit Evropské unie k hospodářské situaci v eurozóně, který má nalézt lék na evropskou dluhovou krizi a zklidnit napjatou situaci v Evropě. Summitu se zúčastní i český premiér Petr Nečas. Téma evropské dluhové krize a jejího dopadu na Česko předtím rozebere ještě dnes na konferenci Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Vojtěcha Bellinga je konference svolána zejména proto, aby politická elita konzultovala situaci v eurozóně s odborníky, protože jde o velmi složité finanční mechanismy.
Vystoupit by měli premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek a také někteří členové NERVu. Například Vladimír Dlouhý, který je předsedou týmu zabývajícího se problematikou eura, a také specialista na tuto oblast Pavel Kohout.
Hostem Světa o desáté na Rádiu Česko byl státní tajemník pro evropské záležitosti Vojtěch Belling
Premiér Petr Nečas řekl, že Česko podpoří všechna opatření, která povedou ke stabilnímu euru. Jde zejména aktuální opatření nutná k záchraně eura a dlouhodobá preventivní opatření. Podle Bellinga je nutné posílení fiskální disciplíny a dohledu v rámci zemí eurozóny.
„Nepochybně budou připravována ještě nová legislativní opatření, ať na základě sekundárního práva, možná dokonce i změna primárního práva. Tedy změna smluv, kterou otevřelo Německo,“ sdělil ve Světě o desáté na Rádiu Česko Belling.
Evropští vyjednavači také chtějí po bankách, aby odepsaly 60 procent řeckých dluhů. Vojtěch Belling si myslí, že to bude muset být více. S tím souvisí i rekapitalizace bank.
„Jde také o to, jak potom zabránit jakémusi domino efektu. Zde je nutná rekapitalizace bank. Je otázka, kdo to má financovat. My tvrdíme, že to mají být primárně banky samy, případně poté národní státy, nikoliv hned Evropská unie a evropské mechanismy,“ uvedl Belling a dodal:
„Pak je samozřejmě také otázka dalšího využívání pákového efektu u takzvaného eurovalu, a to je mimořádně citlivá záležitost.“