Lidé mohou vybírat z několika státních programů pro plánované stavby nebo rekonstrukce

Leden je ideálním měsícem na plánování stavebních úprav nebo rekonstrukcí. Kdo něco z toho chystá, určitě přivítá, že do svých plánů může zahrnout i podporu od státu. Mezi nejpopulárnější patří program Zelená úsporám. Využít může ale i program podpory bydlení nebo regionální programy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezín - rekonstrukce bývalé nemocnice

Terezín - rekonstrukce bývalé nemocnice | Foto: Miroslav Zimmer

Program se teď jmenuje Nová zelená úsporám. Příjem žádostí o státní podporu v první výzvě programu pro letošní rok začne 1. dubna.

Na jeho financování letos půjdou téměř dvě miliardy korun, o miliardu více než loni. Program skončí buď vyčerpáním financí nebo nejpozději letos 31. října.

Lidé mohou podporu získat na snižování energetické náročnosti rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie. Podmínky programu jsou v podstatě stejné jako loni, liší se jen v technických detailech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu Nová zelená úsporám informovala redaktorka Jitka Hanžlová

Přihlášky je možné podávat elektronicky prostřednictvím online formuláře přístupného na internetových stránkách programu Nová zelená úsporám, který se nachází na webu ministerstva životního prostředí.

Zelená úsporám ale není jediný program, který mohou lidé při stavbě nebo rekonstrukci využít. Například ministerstvo pro místní rozvoj nabízí programy podpory bydlení. Žádosti o dotace na tento rok přijímá do 17. února.

Patří mezi ně třeba Podpora regenerace panelových sídlišť, Podpora výstavby podporovaných bytů nebo Podpora oprav domovních olověných rozvodů.

Dotaci na výměnu olověných rozvodů v domě mohou získat fyzické i právnické osoby - majitel domu, bytové družstvo a podobně. Mohou dostat 20 tisíc korun na každou bytovou jednotku.

Regionální programy se liší

Zároveň existují i různé regionální podpory. Praha například poskytuje dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva za ekologická topná média a využití obnovitelných zdrojů energie.

Podobný program má třeba i Plzeň. Tam mohl investor získat 50 procent nákladů do výše 30 tisíc korun. Podmínky v regionech se liší, nejlepší je podívat se na internetové stránky místních úřadů.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme