Výhodou dotačních programů je, že jsou z poloviny dotované z Modernizačního fondu, který čerpá peníze z prodeje emisních povolenek. Díky tomu můžou stavební spořitelny nabídnout výhodnější úroky.
Zájemci musí při žádosti doložit, že čerpají důchod, pobírají příspěvek na bydlení nebo nově přídavek na dítě, a současně musí mít v renovované nemovitosti trvalé bydliště.
Ne, takhle opravdu efektivní podpora v tržní ekonomice vypadat nemá. Teď se jen bojme, že stát to celé vyřeší tím, že vyhlásí další dotaci, a to s názvem „Oprav dotaci na dům po babičce“.
23:20
Praha||Tomáš Pancíř, mfk|Ekonomika|Život k nezaplacení
Jak je to se státní podporou na zateplení a nájemním bydlením? I roce 2023 pokračuje společný projekt Českého rozhlasu a agentury PAQ Research Život k nezaplacení.
„Víc lidí se naučilo šetřit třeba ve spotřebě energie. Je vidět, že se to většina lidí naučila díky cenám. A není třeba je tolik poučovat,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Jak se na zájmu o dotace z programu projevuje energetická krize? A o jaké úspory mají teď Češi žádající o podporu nejvyšší zájem? Hostem Českého rozhlasu byl Petr Valdman.
Středeční české deníky informují například o odchodech doručovatelů České pošty - tématu se věnuje Mf Dnes. Hospodářské noviny informují o tom, že policie nestíhá vyšetřovat kauzu Čapí hnízdo.
O podporu z programu Nová zelená úsporám mají lidé velký zájem. Ministerstvo životního prostředí začne první peníze vyplácet už tento týden. Výzva k podávání žádostí běží měsíc.
Česko má podle ministerstva životního prostředí unikátní možnost zlepšit ovzduší za peníze z Evropské unie. V příštích pěti letech chce ve spolupráci s kraji umožnit lidem vyměnit až 100 tisíc starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější variantu vytápění. K dispozici na to má 9 miliard korun.
Lidé můžou ode dneška opět žádat o dotace na zateplení domů v programu Nová zelená úsporám. Peníze ze Státního fondu životního prostředí můžou kromě majitelů rodinných domů z celé republiky tentokrát dostat i vlastníci pražských bytových domů, tedy třeba městské části nebo družstva.
Od 1. dubna si Češi mohou zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Lidé budou moci z programu čerpat peníze na energetické úspory a zateplení rodinných domů a v Praze i bytů. Letos bude k dispozici více než jedna miliarda korun.
Peníze na zateplení domu, výměnu oken nebo solární vytápění. O takový příspěvek je možné až do konce října zažádat z programu Nová zelená úsporám. K dispozici jsou letos téměř 2 miliardy korun. V Libereckém kraji ale zatím není o dotace velký zájem. Majitelům domů se přitom může vrátit až polovina nákladů a až 80 procent můžou ušetřit na energiích.
Od příštího roku by mohly dotace na výměnu kotlů získávat domácnosti ve všech krajích. Záleží na tom, jaké podmínky se Česku podaří vyjednat v Evropské unii. K dispozici může být až 9 miliard korun, díky kterým by se mohlo výrazně zlepšit ovzduší. Řada domácností stále topí uhlím nebo dokonce spaluje odpady včetně plastů. Dostupnější ekologické topení by mělo tuto praxi změnit.
Leden je ideálním měsícem na plánování stavebních úprav nebo rekonstrukcí. Kdo něco z toho chystá, určitě přivítá, že do svých plánů může zahrnout i podporu od státu. Mezi nejpopulárnější patří program Zelená úsporám. Využít může ale i program podpory bydlení nebo regionální programy.
Lhůta pro podání žádostí o peníze z programu Nová zelená úsporám 2013 se prodlouží. Státu zbylo na rekonstrukce a zateplení rodinných domů ještě skoro 150 milionů korun. Lidé mohou i nadále žádat o dotaci na bydlení.
Vláda v demisi schválila program Nová Zelená úsporám. Peníze na něj půjdou z prodeje emisních povolenek. Žadatelům bude podle plánů ministerstva životního prostředí k dispozici skoro třicet miliard korun.
Úředníci ministerstva pro životní prostředí dnes začínají přijímat první žádosti o další dotace v rámci projektu Zelená úsporám. Ten má přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Lidé mohou žádat o příspěvek třeba na zateplení rodinných domů, ale i další projekty, které sníží spotřebu energie na vytápění.
S pokračováním programu Zelená úsporám souhlasila vláda, která plánuje dotace na zateplování budov ve výši až 27 miliard korun. Státní podpora je určená pro veřejné i soukromé budovy, podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS ale mají na dotaci dosáhnout především sociálně slabší lidé. Peníze chce vláda opět získat prodejem emisních povolenek.
Stát chce dál podporovat zateplování budov. Pokračováním programu Zelená úsporám se bude dnes zabývat vláda. Díky dotacím by se měly dál snižovat náklady na vytápění a také škodlivé emise.
Příští rok v srpnu stát spustí nový program Zelená úsporám. Majitelé domů budou moci čerpat dotace na zateplení domů, a to podle uspořené energie. Nejdřív přijdou na řadu rodinné domy, později i panelové a také veřejné instituce jako školy nebo nemocnice.
Ti, kdo budou žádat o peníze z programu Zelená úsporám, budou mít větší šanci uspět. Poslanci totiž schválili nový zákon o aukcích emisních povolenek. Získané peníze by měly jít právě na podporu zateplování budov a dalších součástí programu Zelená úsporám.
Vláda povolila využít nevyčerpané peníze z programu Zelená úsporám. Vyhověla tak žádosti ministerstva životního prostředí o navýšení výdajového limitu o 1,2 miliardy korun. Jde o peníze, které lidé nevyčerpali během loňského roku.
Rozdělování dotací na zateplování budov by mohlo pokračovat i po roce 2013, kdy Česká republika dostane desítky milionů korun z prodeje povolenek ke znečišťování. Nový program energetické nezávislosti, který by v budoucnu navázal na Zelenou úsporám, prosazuje ekologické hnutí DUHA. Podle ministra životního prostředí Tomáš Chalupy však zatím o ‘Zelené úsporám 2‘ zdaleka rozhodnuto není.
Tisíce lidí by se měl dočkat peněz z programu Zelená úsporám. Vláda dnes vzala na vědomí plán ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) na výplatu dotací na úsporu energií v bytových a rodinných domech. Celkem tak stát vyplatí přes 62 tisíc žádostí, dalších 16 tisíc se musí doplnit.
Na znovuotevření programu Zelená úsporám nejsou podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy peníze. Podle něj záleží také na odstraňovaní škod v zemětřesením postiženém Japonsku.
Státu hrozí žaloba kvůli Zelené úsporám. Je to vůbec poprvé, kdy se chce žadatel soudit o peníze z ekologického programu. Jiří Hájek podal žádost o dotaci na výměnu oken a solární panel loni v září. Splnil všechny podmínky, ale kvůli úřední chybě se jeho uznaný požadavek objevil v registru až letos v lednu. A to už se dotační program ocitl ve finančních problémech a není jasné, jestli a případně kolik peněz žadatel dostane.
Podle ekologického hnutí DUHA by stát měl i nadále podporovat program Zelená úsporám, který je nyní kvůli nedostatku peněz z prodeje emisních povolenek, pozastaven. Ekologové ale tvrdí, že program by si zasloužil dotace i z jiných zdrojů, že se to v konečném součtu vyplatí. Navrhují proto program, který by peníze čerpal z aukcí emisních povolenek a dividend ČEZ.