Lidé se stydí požádat o příspěvek na bydlení. Mají na něj ale nárok

Na začátku roku se uvolnily nájmy a pro asi čtyři sta tisíc bytů v tuzemsku skončila takzvaná deregulace. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje i v Praze to ale bude až k 31. prosinci 2012.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení (ilustr. foto)

Bydlení (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Mnoho lidí se obávalo zvýšení nájmů na tržní hodnotu, takže by nebyli schopni náklady pokrýt. Potvrzuje se, že sociálně ohrožené skupiny obyvatel, mezi které patří třeba senioři, tyto potíže opravdu mají a situace se bude podle prognóz Sdružení nájemníků nebo Rady seniorů ještě zhoršovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O deregulaci nájemného mluvili na Rádiu Česko náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků České republiky

Podle sdružení má problémy se zaplacením činže až 171 tisíc domácností. Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous ale upozorňuje na to, že problém je také v tom, že si lidé často nazažádají o pomoc státu:

„Řadě lidí, kteří celý život poctivě pracovali, připadá skoro nemravné, aby šli na úřad a požádali o příspěvek na bydlení. My dokonce těmto lidem musíme vysvětlovat a přesvědčovat je o tom, že není ostudou požádat stát o pomoc, když pomoc skutečně potřebují.“

To potvrzuje i Milan Taraba, předseda Sdružení nájemníků České republiky: „Například v Praze, když se dělala analýza, tak o příspěvek požádalo, ačkoliv na něj mělo nárok zhruba 50 procent důchodců v nájemních bytech, pouze necelých 6 procent.“

Ministerstvo pro místní rozvoj už připravuje nový návrh koncepce státní bytové politiky. Jedním z bodů je i deregulace nájemného.

„V této oblasti již dnes připravujeme nízko úročené úvěry, kdy se výše úroků bude odvíjet od toho pro jakou cílovou skupinu bude bydlení realizováno. Bude-li to skupina sociálně potřebných případně seniorů, pak úroková míra by se měla pohybovat kolem jednoho maximálně dvou procent. Bude-li to bydlení bez limitů, to znamená bez limitu výše příjmu anebo bez limitu velikosti plochy, pak by se úroková míra mohla pohybovat někde kolem čtyř procent.“ vysvětluje Kalous.

Lenka Buriánková, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme