Martin Říman povede dozorčí radu ČEZu
Martin Říman, dosavadní šéfporadce Petra Nečase podle Hospodářských novin zasedne 12. srpna ve vedení dozorčí rady ČEZu. Vystřídá na tomto postu Martina Kocourka. S Římanem zamíří do dozorčí rady elektrárenského podniku také bývalý ministr financí Eduard Janota.
Podle Vratislava Kulhánka, bývalého šéfa Škoda Auto, nyní majitele poradenské firmy Industrial Advisors, by při výběru lidí do dozorčích rad neměla být na prvním místě politická příslušnost, ale odbornost. Tato výtka podle Kulhánka ale neplatí pro Eduarda Janotu, který finanční oblasti velmi dobře rozumí.
O výběru lidí do dozorčích rad státních firem mluvil na Rádiu Česko Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škoda Auto, nyní majitel poradenské firmy Industrial Advisors.
„Je otázka, jestli Martin Říman je zrovna ten správný člověk pro předsedu dozorčí rady. Problém podle mého názoru spočívá v tom, že ti kteří jmenují lidi do dozorčích rad – ministři a v tomto případě předseda vlády – sami nemají žádnou představu nebo velmi malou představu o tom, jak se řídí firma a podle toho vypadá i výběr členů dozorčích rad,“ vysvětluje své obavy bývalý šéf Škoda Auto.
Podle Vratislava Kulhánka by v dozorčích radách měli sedět hlavně odborníci: „V dozorčích radách státem ovládaných firem se zřídka vyskytují odborníci. Většinou jsou tam úředníci z ministerstev, náměstci ministrů nebo lidé, kteří mají poměrně malé zkušenosti nebo prakticky žádné zkušenosti s řízením podniku. To je pochopitelně špatně, protože pokud mají komunikovat s exekutivním managementem, tak nemají šanci.“
Jméno třetího člena dozorčí rady ČEZu zatím nepadlo. ODS by chtěla, aby to byl Tomáš Hüner, kterého si na ministerstvo svého času přivedl právě exministr Martin Říman. Podle Hospodářských novin to ale zatím nevypadá, že by se Hünerovi povedlo udržet post náměstka ministra průmyslu , a tedy i místo v dozorčí radě.
Změny čekají i další státní firmy
Větší nebo menší změny ale nastanou podle Hospodářských novin téměř ve všech dozorčích radách velkých státních firem. Ohroženi se mohou cítit i nejvyšší manažeři. Například na post ředitele České pošty jsou už tři adepti. Deník tvrdí, že dny Marcely Hrdé jsou sečteny. Nejistý osud v křesle ředitele Lesů České republiky má Svatopluk Sýkora. Podnik provázejí aféry s veřejnými zakázkami.
A dozorčí rada Českých drah bude v září posuzovat, zda nechá na postu generálního ředitele Petra Žaludu. Podle ministra dopravy Víta Bárty by personální audit potřebovaly i Letiště Praha a České aerolinie, tyto firmy ale řídí ministerstvo financí, které se zatím přednostně věnuje stavu státních peněz.