Meziroční inflace v Česku během února mírně zpomalila. Máslo je dražší o téměř 42 procent

Meziroční inflace v Česku v únoru zpomalila na 2,7 procenta z lednových 2,8 procenta. Zpomalení bylo ovlivněno především poklesem cen pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v únoru stouply o 0,2 procenta. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad, který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, finance, bankovky (ilustrační foto)

Oproti loňsku si lidé připlatili za zboží, služby i za bydlení (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ceny zboží oproti loňskému únoru vzrostly o 1,4 procenta. Služby meziročně zdražily o 4,7 procenta.

Data: Ceny potravin v Česku. Podívejte se, jak zdražil chléb, máslo či mléko

Číst článek

„Růst cen byl zaznamenán ve všech oddílech spotřebního koše, kromě oddílu odívání a obuv. Zde ceny již pátý měsíc po sobě meziročně klesly,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. Ceny oděvů klesly o 1,2 procenta, obuv meziročně zlevnila o více než pět procent.

Na meziroční růst cenové hladiny měly v únoru opět největší vliv potraviny a nealkoholické nápoje. Máslo bylo oproti loňskému únoru dražší o 41,6 procenta, čokoláda a čokoládové výrobky zdražily o téměř třetinu. Cena polotučného trvanlivého mléka byla meziročně 12,3 procenta vyšší a vejce zdražila o 18,6 procenta.

Druhé v pořadí vlivu byly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Lihoviny meziročně zdražily o téměř tři procenta a pivo o 0,6 procenta. Naopak ceny vína o 1,8 procenta klesly. Skoro o desetinu ale meziročně zdražily tabákové výrobky.

Meziměsíční zlevnění

Lidé si v únoru připlatili také za bydlení. Nájemné v bytech stouplo meziročně o 6,7 procenta, vodné o 4,2 procenta, stočné o 3,7 procenta a ceny tepla a teplé vody byly meziročně o 4,1 procenta vyšší. Ceny elektřiny klesly o 4,8 procenta a zemní plyn zlevnil o téměř osm procent.

Ceny stravovacích služeb v porovnání s loňským únorem stouply o téměř pět procent. Ubytovací služby zdražily o 8,7 procenta.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,2 procenta byl podle statistiků ovlivněn zejména vyššími cenami rekreace a kultury, zdražily zejména dovolené.

Téměř o dvě procenta vzrostly ceny velkých přístrojů pro domácnost. Vývoj cen v dopravě byl ovlivněn růstem cen pohonných hmot a olejů o 0,6 procenta.

Naopak na snižování celkové cenové hladiny v únoru působily především potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny vepřového masa ve srovnání s lednem klesly o 4,3 procenta, drůbežího masa o dvě procenta. Ovoce meziměsíčně zlevnilo o 1,5 procenta a máslo o 5,3 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme