Cla na dovoz automobilových dílů do Spojených států amerických, která by měla začít platit v sobotu 3. května, by se mohla dotknout českých výrobců více než tento týden oznámená reciproční cla.
Meziroční zdražení potravin, alkoholu a tabáku v březnu zesílilo z únorových 4,7 procenta na 5,9 procenta. Z toho ceny nezpracovaných potravin stouply dokonce o 9,3 procenta.
Loni byl první čtvrtletní schodek 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zlepšení uvítal. Podle něj za lepším výsledkem stojí konsolidační balíček.
Zpomalení bylo ovlivněno především poklesem cen pohonných hmot a olejů. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v únoru stouply o 0,2 procenta. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Ministr financí Zbyněk Stanjura hodnotil výsledek rozpočtu kladně, vyzdvihl meziroční snížení deficitu. Loni stát za první dva měsíce roku hospodařil se schodkem 102,5 miliardy korun.
„Je pravda, že se časy mění a spolu s nimi i cenová úroveň. Ovšem ani po započtení inflace jsme na tom nebyli se zahraničním obchodem nikdy lépe než loni,“ komentuje Petr Holub.
„Průměrný objem dlouhodobého dluhu na klienta se zvýšil o 10,5 procenta na 2,85 milionu Kč,“ popisuje výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.
Přebytek zahraničního obchodu se zbožím byl loni nejvyšší od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil 223,2 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,5 procenta. „Růst podpořila domácí poptávka,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
„Pokud větší podíl občanů vychází s příjmem velmi dobře a zároveň roste podíl těch, kteří mají problém, tak je to evidentně symptom rostoucí nerovnosti,“ tvrdí Maialeh.
Příští rok se víc než polovina lidí v Česku chystá šetřit. A to hlavně na oblečení, dovolených, potravinách, sportu a kroužcích – ukázal to prosincový průzkum agentury Median pro Český rozhlas.
Zaměstnanců v průmyslu stejně jako v předchozích měsících meziročně opět ubylo. Proti loňskému říjnu se jejich počet snížil o dvě procenta. Naopak jejich průměrné hrubé měsíční mzdy znovu stouply.
„Realita je, že čím vzácnější jsou vaše hlava nebo ruce, tím spíš to zaměstnavatel zohlední ve mzdě. A v tomto je obecně západní svět dál,“ podotýká ekonom Vít Hradil.
Zaměstnanci s nízkou výplatou mají tak vysoké daně a odvody, že je to nemotivuje pracovat. Studie navrhuje dvě varianty, jak by se situace zaměstnanců, speciálně těch nízkopříjmových, mohla zlepšit.
„Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen.
Seidler se stane prvním členem bankovní rady ČNB, kterého jmenuje současný prezident Pavel. Všechny ostatní nynější členy rady jmenoval bývalý prezident Miloš Zeman.
Červencový růst cen v Česku činil 2,2 procenta, těsně nad dvouprocentním očekáváním analytiků. Zpomalilo zlevňování potravin, inflaci ovlivnilo zejména zdražení dovolených s komplexními službami.
Podle zástupců byznysu chybuje Česká národní banka, když zpomaluje uvolňování základních úrokových sazeb. Podle ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by ale rychlejší snížení vedlo ke slabší koruně.
Česká ekonomika roste pomaleji, než očekávali experti. Na vině je podle rektora VŠE Dvořáka skepticismus podnikatelů ovlivněný mezinárodní situací, pomáhá naopak rostoucí spotřeba domácností.
Proti poslednímu čtvrtletí loňského roku ale hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 0,3 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Českou ekonomiku trápí mimo jiné i nízká přidaná hodnota. O možnostech jejího zvýšení mluvila v pořadu Radiožurnálu Život k nezaplacení ekonomka Jana Klímová.
Lihoviny se v dubnu prodávaly meziročně o 10,4 procenta dráž, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta.
Březnové hodnoty z průmyslu zklamaly, na druhou stranu byl letošní březen specificky ovlivněn Velikonocemi, upozornil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler.
Od covidové pandemie a s ní spojených lockdownů se tuzemské hospodářství dlouho potácelo pod úrovní roku 2019 a všechny sliby i prognózy, že se poměry zlepší, se ukázaly jako marné.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v úterý na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).