Na egyptské burze se začíná obchodovat. Po osmi týdnech
Na egyptské burze by se dnes mělo opět začít obchodovat. Nejtransparentnější a nejznámější trh v regionu byl zavřený od 27. ledna a to kvůli protestům proti vládě tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka a následné změně režimu v zemi. Během dvou dní před zavřením přitom index EGX poztrácel 16 procent neboli 12 miliard dolarů. A i dnes po otevření trhu se čeká, že bude padat. Mimo jiné kvůli válce v Libyi a pokračujícímu napětí v oblasti.
„Obchodovaní hodiny jsou v prvních dnech omezeny na tři hodiny denně. Začíná se v 10.30 a končí se ve 13.30. Situace v Egyptě se na jednu stranu stabilizovala, na druhou stranu mají investoři zamčené zisky, které nemohli realizovat od 27. ledna. To je faktor, který bude určitě tlačit ceny akcií dolů,“ říká výkonný ředitel lucemburské skupiny SFM Jakub Sýkora a pokračuje:
O vlivu nepokojů na blízkém východě na ekonomiku mluvil na Rádiu Česko výkonný ředitel lucemburské skupiny SFM Jakub Sýkora
„Pro spoustu dalších investorů je ale egyptský trh zajímavý, protože může být velmi levný. To může znamenat příliv likvidity. A v okamžiku, kdy bude příliv likvidity, pády se zastaví a mohlo by docházet i k růstu. Obecně se ale očekává spíše velká volatilita.“
Podle Sýkory je nyní riziko nezdravé, příliš vysoké pro průměrného investora: „Já bych počkal, až se situace uklidní a samozřejmě až se uklidní situace i v celé severní Africe a v celém regionu.“
Na egyptský trh má vliv i situace v Libyi. Sýkora se domnívá, že bude záležet na tom, jak budou nepokoje trvat dlouho: „Samozřejmě i na tom, jak dopadnou. Hlavní je ale ta nejistota, nestabilita. To způsobuje rozkolísanost trhu.“
Střílí se i v Bahrajnu, Sýrii a Jemenu. Podle Sýkory je z hlediska ekonomiky nejdůležitější situace v Bahrajnu. Kdyby se totiž přelily do sousední Saúdské Arábie, nastaly by mnohem větší problémy.