Nečas bude v Bruselu hájit české banky proti centrálnímu dohledu
Zdraví českých bank můžou ohrozit nové nápady Bruselu, tvrdí premiér Petr Nečas. Ten tvrdě kritizoval připravovanou snahu Evropské unie zavést společný dozor nad bankami v sedmadvacítce. Vláda se bojí, že by pak z českých bank mohly odtékat peníze do ciziny, protože drtivou většinu bank u nás vlastní zahraniční bankovní domy.
Petr Nečas mluvil dokonce o „krajním poškození české ekonomiky“. Jeho slova potvrzuje i státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Vojtěch Belling, který dnes doprovází premiéra do Bruselu:
„Směr, který vede k centralizaci evropského dohledu a k oslabení národních dohledových orgánů, skutečně v sobě nese nebezpečí tohoto poškození.“
V současnosti na banky dohlíží Česká národní banka, která může zabránit tomu, aby například zahraniční matka z české dceřiné banky vytáhla kapitál nebo do ní jako do koše odhodila špatná aktiva.
Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Vojtěch Belling
„O to právě jde. Filozofie spočívá ve vyrovnání ztrát v rámci určité bankovní skupiny. Z celoevropského hlediska je to jistě na jedné straně pochopitelné – banky v Německu, Belgii, Francii by na tom byly o poznání lépe, pokud by si mohly stahovat likviditu z českých bank, pokud by mohly do českých bank posílat ty problémové dluhopisy a cenné papíry. Na druhé straně v případě České republiky by se situace v bankovním sektoru výrazně zhoršila. My bychom ztratili výhodu, že náš finanční sektor je nyní zcela zdravý,“ vysvětluje Belling.
Zároveň přiznává, že některé části bankovní unie jsou pro Česko republiku zcela přijatelné: „My nemáme nic proti přibližování národních právních předpisů. Jiná věc je ovšem vytvářet na celoevropské úrovni nové instituce a posilovat dohledové orgány nebo dokonce vytvářet společné balíky peněz.“
Lídři zemí EU budou jednat o vzniku bankovní unie i dani z finančních transakcí
Číst článek
Současný summit však existenci eurozóny neohrozí, ať už dohodne cokoli. Žádná konkrétní rozhodnutí navíc podle Bellinga přijata nebudou, diskuze o bankovní unii je teprve na začátku.
Za peníze v bankách možná budou ručit země EU společně, Česko je proti
Číst článek
„Eurozóna v tuto chvíli stojí na jakémsi rozcestí, z něhož jedna cesta je k postupnému rozkladu a druhá k posilování integrace. Je předčasné dělat nějaké závěry,“ dodává.