Vzhledem k tomu, že vzpomínky na první Trumpovo působení v úřadu v letech 2017 až 2021 jsou stále čerstvé, vědí tvůrci měnové politiky, že jeho chuť vést nové obchodní války bude mít na Evropu dopad.
Bankovní rada České národní banky ve středu snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Sazba je tak na nejnižší úrovni od počátku února 2022.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi.
Hodnota nové bankovky je pětkrát vyšší, než jakou měla v této zemi dosud nejhodnotnější bankovka – tedy 2000 pesos. Zavedení nové bankovky reaguje na dlouhotrvající inflaci a devalvaci měny.
„Roli hraje očekávané snížení sazeb ve Spojených státech americkou centrální bankou. Růst cen zlata je možné vysvětlit i tlakem na dedolarizaci, který nabývá na síle,“ vysvětluje Švihlíková.
Analytici snížení sazeb o půl procentního bodu očekávali. Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta.
Rozhodnutí bylo v souladu s průzkumem agentury Reuters mezi analytiky. Ti také očekávají, že sazby začnou ještě letos klesat. Až do roku 2025 však podle nich zůstanou nad deseti procenty.
Už na začátku letošního roku by se inflace měla pohybovat kolem tří procent, což bude podle člena bankovní rady České národní banky Jana Procházky jeden z nejlepších výsledků ve střední Evropě.
Bývalý vedoucí oddělení měnové politiky centrální banky využíval svého postavení k tomu, aby pomáhal jiným osobám získávat utajované a důvěrné informace výměnou za nezákonné platby.
Podle národní banky se také začalo snižovat nadhodnocení bytů, pro domácnosti s mediánovými příjmy ale stále zůstávají nadhodnocené o zhruba 60 procent.
„Rubl se dlouho obchodoval na příliš silných úrovních a teď se tak nějak dostává tam, kam by se s ohledem na stav ruské ekonomiky dostávat měl,“ vysvětluje analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.
Centrální banka zároveň konstatovala, že ceny nemovitostí zůstávají nadhodnocené. Na konci prvního čtvrtletí byly o 57 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmů mediánové domácností.
Ceny i letos porostou vysokým tempem. Inflace sice nebude mezi patnácti až dvaceti procenty, výrazně pod deset ale neklesne, říká komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková.
Ponechání úrokových sazeb naznačují také poslední vyjádření některých členů bankovní rady v médiích. Podle nich totiž v sedmičlenném orgánu mají nadále převahu stoupenci stability sazeb.
Americká centrální banka (tzv. Fed) opět zvedla základní úrokovou sazbu. Ta nyní dosahuje až na 3,25 procenta a je nejvyšší od finanční krize z roku 2008. Cílem Fedu je co nejrychleji snížit inflaci.
Aleš Michl působí v centrální bance od roku 2018. Čtyři roky byl také poradcem bývalého ministra financí a předsedy vlády Andreje Babiše. Guvernérem ho v květnu jmenoval prezident Miloš Zeman.
Růst kurzu rublu je do značné míry stále jen umělý, protože jeho vývoj ovlivňují kroky ruské centrální banky a zejména administrativní zásahy, které po začátku války na Ukrajině nařídil Kreml.
Společnosti Visa a Mastercard o víkendu oznámily, že pozastavují svou činnost v Rusku. Zahraniční karty Visa v Rusku nebudou fungovat, společnost Mastercard zase nebude podporovat karty ruských bank.
Meziroční míra inflace ve Spojených státech se v září zvýšila o 0,1 procentního bodu ze srpnových 5,3 procenta. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 procenta.
Čína slíbila důrazné kroky k potírání „spekulací s virtuálními měnami a souvisejících finančních aktivit“ s cílem „ochránit majetek lidí a udržet ekonomický, finanční a sociální řád“.