Největší banky v Česku budou pod přísnějším dohledem centrálních bankéřů

Česká národní banka bude na čtyři největší peněžní ústavy v Česku přísnější. Jejich případný pád by totiž podle centrálních bankéřů mohl ohrozit český finanční systém a tím i celou ekonomiku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká národní banka

Česká národní banka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jména bank ČNB nezveřejnila. Zcela jistě ale půjde o ČSOB, Českou spořitelnu, Komerční banku a UniCredit Bank.

Posledně jmenovaná banka se už ústy svého mluvčího Petra Plocka jako první k příslušnosti do čtveřice ostře sledovaných peněžních ústavů přihlásila.

„V praxi to může znamenat, že banka bude muset mít vyšší kapitál a bude podléhat vyššímu stupni kontroly ze strany regulátora. Za to banka bude používat výhody levnějšího financování na trhu a zároveň klienti získají větší jistotu a bezpečí v tom, že realizují obchody s nadstandardně transparentní institucí. Banka v současné době požadavky na kapitál plní, to znamená, že to nebude mít negativní dopad na úvěrování, případně i na dividendovou politiku,“ řekl Plocek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší banky v Česku budou pod přísnějším dohledem ČNB. Důvody zjišťoval Jaroslav Skalický

Čtyři vybrané finanční domy budou muset mít nově kapitálové rezervy, to znamená nějaké peníze stranou, o jedno až tři procenta vyšší než ostatní, aby se co nejvíce snížilo riziko jejich krachu nebo jiných potíží.

Regulace v Česku není přísnější než jinde v Evropě. Vychází z evropské legislativy, která začne platit v příštím roce. A je to výsledek poučení z krize, kterou odstartoval pád banky Lehman Brothers v roce 2008.

Případné náklady zaplatí akcionáři bank

Hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek potvrzuje, že čtyři banky označené jako systémově důležité postupují velmi konzervativně a zvýšené požadavky na kapitál plní už teď.

Pokud jim nějaké další náklady vzniknou, zaplatí je nejspíš akcionáři bank. To znamená, že se jim sníží dividendy. Pro klienty by se nic změnit nemělo.

„Nové požadavky na české banky se nepřenesou nějakým způsobem na klienty bank, a to z toho důvodu, že dnes už tyto nové požadavky plní tak jako tak. To znamená, že teď okamžitě nečeká klienty bankovních domů v České republice nějaké skokové zvyšování poplatků,“ domnívá se Marek.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme