Omezení podpory zelené energie musí parlament schválit rychle, jinak nám faktury dál porostou
Odběratelé elektřiny by nemuseli stále více přispívat na obnovitelné zdroje. Záleží to na tom, zda poslanci stihnou včas upravit příslušný zákon. V opačném případě nám porostou faktury i příští rok.
Pokud zákonodárci novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů včas schválí, změní od příštího roku systém příspěvků na takzvanou zelenou energii. Důležitá je novela proto, že dotace rostou nebývalou měrou a zatím je nesou na svých bedrech z velké části odběratelé elektřiny - tedy domácnosti a podniky.
Dotace fungují tak, že výrobci proudu z obnovitelných zdrojů mají garantovanou cenu, za kterou dodávají do sítě. Nezáleží na skutečné ceně proudu na trhu, ale drží se dopředu stanovené částky. Protože to výrobci mají slíbeno od státu, budou zákazníci a stát tuto dotaci platit ještě další roky. A existuje možnost, že ty platby budou stále vyšší.
Podpora všech obnovitelných zdrojů stojí ročně 45 miliard korun. Většinu zaplatí koncoví odběratelé elektřiny, protože stát doplácí jen necelých 12 miliard korun. Na vysoké ceny elektřiny si stěžují hlavně průmyslové podniky.
Jejich zástupci říkají, že už letošní poplatek na obnovitelné zdroje ve výši 583 koruny na magawatthodinu je pro podniky likvidační v konkurenci s jinými evropskými zeměmi. Zdůrazňují, že v Německu platí firmy poplatek ve výši 15 korun a ve Francii 300 korun. A tím jsou české podniky ve velké nevýhodě.
Příští rok by přitom mohly náklady na elektřinu dál růst. Na toto nebezpečí opakovaně upozorňuje i předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková: „Pokud nebudou v oblasti legislativy učiněny urychlené kroky, lze očekávat další nárůst cen energií pro konečného spotřebitele,“ tvrdí Vitásková.
Strop pro výši příspěvku spotřebitelů
Novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů by především měla stanovit takzvaný strop - tedy maximální částku, kterou by spotřebitelé, tedy domácnosti i podniky, měli přispívat na garantované výkupní ceny obnovitelné energie. Zbytek by platil stát. Kromě toho by měla od příštího roku zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje, které budou uvedené do provozu a připojené k síti po 1. lednu 2014.
Pokud by norma ale nevstoupila v platnost před koncem října, musel by Energetický regulační úřad stanovit cenu elektřiny pro příští rok podle dosavadních pravidel, což by vedlo k dalšímu zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje, který platí spotřebitelé.