Osm zemí Evropské unie zatím nehodlá otevřít svůj pracovní trh
Osm zemí Evropské unie bude i po prvním květnu blokovat svůj pracovní trh. Jejich vlády do včerejšího večera informovaly Evropskou komisi, že zachovají takzvaná přechodná období, po která neumožní volné zaměstnávání občanů nových členských zemí včetně České republiky.
Od pondělí se budou moci také Češi nebo Slováci ucházet o práci v celkem 17 členských zemích Unie. Kromě desítky států, které do Unie vstoupily před dvěma lety, jsou to už dva roky Británie, Irsko a Švédsko. Nově se otevírají Portugalsko, Španělsko a Finsko a na poslední chvíli se do této skupiny přidalo i Řecko.
Pro Čechy je ovšem asi nejpodstatnější, že v sousedním Rakousku a Německu zůstávají restrikce a pracovat v nich budou moci jen na pracovní povolení. Většina zemí, které se nadále brání příchodu pracovníků ze střední a východní Evropy, chce vydávání pracovních povolení zjednodušit pro vybrané profese, nebo jich vydávat víc. Částečně nám svůj trh otevře Belgie, Francie a Lucembursko.
Český eurokomisař Vladimír Špidla, který má tuto oblast na starost, označil výsledek za úspěch.
Za prací Češi nejčastěji vyjíždějí do Velké Británie. Loni tam našlo zaměstnání 17,5 tisíce lidí. Na druhém místě je Irsko s pěti tisíci. Ve Švédsku, které také svůj pracovní trh otevřelo, pracují necelé dvě stovky Čechů.
"Zajímavá bilance je například vůči Rakousku. Vím, že je více méně vyrovnaná. Ono se totiž málo mluví o tom, že spousta Rakušanů pracuje v českých zemích a zase Češi dojíždějí, a to každodenně, takzvaní pendleři," řekl evropský poslanec Oldřich Vlasák zvolený za ODS.
Ochota Čechů stěhovat se za prací je ale nízká. Sociálnědemokratický poslanec Evropského parlamentu Libor Rouček v tom vidí hlavně ekonomické důvody. "Ono je to také dáno tím, že se nám tady vede lépe, než se vede Polákům nebo Litevcům nebo Lotyšům nebo koneckonců i Slovákům."
Z unijních zemí pracuje v České republice nejvíce Slováků a Poláků.