Portugalsko se možná nevyhne státnímu bankrotu i přes pomoc EU
Portugalsko nemusí před bankrotem zachránit ani evropská pomoc. Radiožurnálu to pod slibem anonymity řekl ministr financí jedné z členských zemí eurozóny.
Podle něj o portugalském bankrotu šéfové státních pokladen zemí Evropské unie diskutovali na dnešní schůzce v maďarském Gödölö poblíž Budapešti. Shodli se ale na tom, že portugalský kolaps teď nepřichází v úvahu kvůli možným dopadům na Španělsko.
Eurokomisař pro hospodářství Olli Rehn prohlásil, že Evropská unie a Mezinárodní měnový fond Portugalsku půjčí zhruba 80 miliard eur, tedy asi 2 biliony korun. Portugalci ale půjčky dostanou až poté, co předloží jasný plán reforem a tvrdých úsporných opatření.
Ministři financí EU diskutovali v maďarském Gödölö o portugalském bankrotu. Podrobnosti od zpravodaje O. Housky ve Večerním Radiožurnálu.
Není ale jasné, jestli má portugalská vláda k takovým krokům mandát - kabinet je totiž v demisi a v zemi se na začátku června uskuteční předčasné volby. Unie proto trvá na tom, aby se na reformách shodly hlavní vládní i opoziční strany.
Jak potvrdil slovenský ministr financí Ivan Miloš, Portugalce přitom tlačí čas. „Problém je v tom, že duben si ještě dokáží profinancovat, v květnu nemají splatné žádné dluhopisy, ale v červnu mají splatných sedm až devět miliard dluhopisů,“ uvedl.
Státní bankrot je možný
Portugalský státní dluh je už možná příliš vysoký. Je možné, že Portugalci ho nedokáží splatit i přes to, že jim teď Unie a Mezinárodní měnový fond půjčí asi 80 miliard eur. Takhle upřímný byl v důvěrném rozhovoru s Radiožurnálem jeden z ministrů zemí eurozóny. Ovšem s tím, že všechno se teprve přesně ukáže v příštích měsících nebo letech.
Také Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické v pořadu Stalo se dnes uvedl, že je možné, že půjčka ve výši 80 miliard eur Portugalsku stačit nebude. „Nejen, že by to nemuselo stačit Portugalsku, ale hlavně to může vyvolat další problémy v dalších zemích,“ dodal.
Podobný osud jako Portugalsku může proto podle něj hrozit v dalších státech. Připomněl například Itálii, která – jak uvedl – je ve vztahu k HDP víc zadlužená. „Velmi silně se ale v posledních letech zadlužuje Španělsko, takže to je na řadě. Ale jak přijde Španělsko, urychlí se pád eura. Je ale jasné, že Španělsko dřív či později přijde,“ uvedl.
O situaci zadluženého Portugalska jsme ve Stalo se dnes hovořili s ekonomem Miroslavem Ševčíkem z Vysoké školy ekonomické.
Právě toho, že by pád Portugalska srazil na kolena Španělsko, se Unie bojí. Jeho banky totiž investovaly desítky miliard do portugalských státních dluhopisů. Španělsko je přitom čtvrtou největší ekonomikou eurozóny a jeho krize už by mohla být pro euro fatální.
Unie proto v tuto chvíli portugalský bankrot nepřipustí, i kdyby byl z dlouhodobého pohledu nevyhnutelný. Evropští státníci zatím trvají na tom, že Španělsko ohroženo není.
Španělsko není problémem, opakuje francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Pokud Portugalci do poloviny května předloží plán reforem a škrtů, Evropská unie a Mezinárodní měnový fond jim půjčí. Účastnit se bude i Česko – pomoc totiž půjde i z mechanismu, za který ručí všechny členské země Unie. Česko by muselo reálně platit jen v případě, že by Portugalsko nakonec zbankrotovalo a půjčky nesplatilo.
Politici oficiálně tvrdí, že je to vyloučené. Po vypnutí mikrofonů ale někteří přiznávají, že na bankrot Portugalska nakonec může klidně dojít.