Průměrná mzda vzrostla o 845 korun. Kvůli inflaci ale reálně klesla
Průměrná mzda v České republice v 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 845 korun na 24 126 korun. Nárůst tak činil 3,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Po odečtení inflace ale mzda reálně klesla a to o 0,1 procenta.
Inflace se v prvním čtvrtletí dostala až nad 3,5 procenta. Za vysokým růstem cen stálo hlavně zvýšení daně z přidané hodnoty a růst regulovaných cen na začátku roku. To také podle ekonomů vysvětluje nízkou kupní sílu Čechů a klesající tržby obchodů.
Navíc zpomalující ekonomika a stagnující poptávka na trhu práce nevytvářely žádné velké tlaky na růst mezd.
„Na první pohled je růst průměrné mzdy docela překvapivý. Osobně jsem nečekal 3,6 procenta nárůst v prvním čtvrtletí. Ovšem když se podíváme do struktury, tak je ten výsledek docela jasný. Růst mezd ovlivnily prémie, mzda za práci přesčas, ovlivnilo je dokonce i nižší čerpání nemocenských. Lidé jsou v době nemoci stále raději doma na dovolené, než aby pobírali nízkou nemocenskou,“ dodává Petr Dufek z ČSOB, co za růstem mezd stálo.
O statistických datech týkajících se průměrných výdělků mluvil na Rádiu Česko analytik společnosti Next Finance Martin Prokop
Letos jsou rozdíly příjmů v podnikatelském sektoru a ve státní správě minimální. V soukromé sféře se plat reálně snížil o 0,1 procenta, v nepodnikatelském sektoru o 0,2 procenta.
Nejvyšší výdělky měli zaměstnanci v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, tam to bylo 53 700 korun. Nejrychleji rostly platy pracovníkům ve zdravotních službách a v zemědělství, ti si polepšili o víc než šest procent. Nejvíc naopak poklesly mzdy zaměstnancům v oboru Výroby elektřiny, plynu a tepla a v oblasti nemovitostí.
Důležitý je fakt, že dvě třetiny lidí stále berou méně, než je průměrný plat, a to hlavně v malých firmách.
Německé mzdy až za 30 let
„Na ta data se můžeme podívat ze dvou pohledů. Pozitivní je ten, že mzdy rostly dostatečně rychle, že pokryly velkou část inflace. To bylo pro mne velké překvapení, že podnikatelský i nepodnikatelský sektor zvolil takové zvýšení mezd. Pravděpodobně to bylo i díky práci odborů, které si vyžádaly vyšší růst mezd především kvůli plánovanému zvýšení nepřímých daní,“ vysvětluje analytik společnosti Next Finance Martin Prokop a pokračuje:
„Na druhou stranu inflace nebyla zcela pokryta. Reálné mzdy klesly. To je nepříjemné pro české domácnosti, které budou mít ještě hlouběji do kapsy. A to se samozřejmě promítne v tržbách maloobchodů. Takže pro českou ekonomiku to zas tak příjemné není.“
Česká mzda nedosahuje ani 50 procent mzdy německé. „A co je horší, neustále se posunuje výhled toho, kdy by mohly být obě mzdy vyrovnané, protože ekonomika Česka si nestojí tak dobře, jako ekonomika Německa. Dnes můžeme počítat s tím, že se mzdy vyrovnají až okolo roku 2040,“ uvádí Prokop.
„Vývoj mezd je trochu opožděn za vývojem ekonomiky. Dnes je česká ekonomika v recesi, tím pádem ani v příštích kvartálech nebude růst mezd tak silný, jako v tomto kvartálu. Pro celý tento rok počítáme s růstem mezd v průměru okolo dvou procent, což bude hluboko pod inflací pro tento rok. V některých případech tedy může reálná mzda poklesnout až o jedno procento,“ dodává analytik Martin Prokop.