Rok po ropné havárii v Mexickém zálivu zůstává společnost BP silnou značkou

Přesně před rokem explodoval v Mexickém zálivu hlubinný vrt společnosti BP. Následovala nejhorší ropná havárie v dějinách Spojených států, která podle prvních odhadů mohla firmu zlikvidovat. Náhrada škod se měla údajně vyšplhat až na 100 miliard dolarů. Tyto scénáře se nenaplnily a akcie BP tak z červnového dna posílily už o 17 dolarů. I tak je ale v porovnání s pozicí, na níž byla před havárií, stále o 15 dolarů levnější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba ropy, ilustrační obrázek

Těžba ropy, ilustrační obrázek | Foto: Comstock Images

Společnost BP za sebou vleče určitá rizika a nejistoty, alespoň pokud ji srovnáme s dalšími těžařskými společnostmi jako Exxon Mobil nebo holandský Shell.

„Vývoj akcií není úplně jednoznačný, od začátku roku stagnují, nereagují pozitivně ani na vysoké ceny ropy a dobrou náladu na trzích, takže z tohoto pohledu jsou na trhu určitě lepší příležitosti,“ říká analytik společnosti X TRade Brokers Jiří Tyleček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tyleček.mp3

Největší neznámou je teď výše škod, které BP bude muset uhradit. Podle banky Oppenheimer se jedná o 40 miliard dolarů. Někteří analytici tvrdí, že to bude ještě víc.

„Podle mě je 40 miliard reálná částka, kterou bude muset BP zaplatit, ta už je také započtena v cenách akcií. Pokud by byla pokuta vyšší, což je stále pravděpodobné, tak by mohly akcie utrpět další ztráty,“ říká Tyleček, podle kterého se mohou investoři ke společnosti vracet, jakmile bude havárie kompletně soudně dořešena.

Čím dál více se ukazuje, že BP zůstává silnou značkou, pohled na firmu se zlepšuje a to především díky času.

„Situaci můžeme srovnat s havárií tankeru Exxon Valdez na Aljašce v roce 1989. Havárie se také postupně vytratila z mysli lidí. A dnes značku Exxon Mobil neovlivňuje,“ říká Tyleček.

Bez hlubinné těžby se svět neobejde

Po havárii se diskutovalo o snížení závislosti na ropě z nestabilních oblastí. Bez hlubinné těžby se ale svět podle Tylečka neobejde:

„Naopak by se bez ní zvýšila závislost na importech z nestabilních oblastí. Stále platí, že ropa je jednou ze základních surovin, poptávka po ní neustále stoupá, ale zásoby jsou omezené. Ropný sektor je nadále dobrou investicí.“

Nigérie je největším africkým producentem ropy, sedmým největším exportérem na světě, povolební nepokoje v této zemi by ale neměly mít vliv na ropný sektor.

„Lokální nepokoje mají jen omezený dopad, negativní scénář se nečeká,“ dodává Tyleček.

Pokud bude globální ekonomický růst nadále zrychlovat, cena ropy pravděpodobně poroste, tomu by odpovídalo i množství rizik – situace v Libyi, nepokoje v Nigérii, měnová politika centrálních bank, která neustále podporuje spekulativní obchody. Pokud by se přidal pokles amerického dolaru na měnových trzích, pak růst ropy je pravděpodobný i v následujících měsících.

Martin Křížek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme