Schopnost Čechů splácet úvěry se dlouhodobě nehorší
Jak plyne z pravidelných statistik České národní banky, počet nesplácených úvěrů je dlouhodobě víceméně stabilní. Neroste tak, že by to mohlo obecně představovat problém. Je to i proto, že banky si dávají pozor a klienta si prověřují už při uzavírání úvěrové smlouvy.
Klient se však později může dostat do problému se splácením. Třeba přijde o práci, nebo se dostane do těžké životní situace a nedostává se mu peněz - třeba při nemoci nebo úrazu.
I s tím banky počítají a už dopředu klientům říkají, že jakmile dojde k jakýmkoli potížím, ať se hned a bez prodlení na banku obrátí. Takovým příkladem je třeba Hypoteční banka. Jak popisuje její mluvčí Kateřina Krásová:
Hypoteční trh ve Španělsku představila Ľubica Zlochová a o českém pak podrobně mluvila Jitka Hanžlová
„V případě, že u klienta nastane nová situace, zejména pak snížení jeho příjmů pod úroveň, kdy je schopen splácet hypotéku, vždy klientům doporučujeme, aby kontaktovali svoji banku a pokusili se společně najít řešení. Banka se vždy snaží najít řešení, které bude co nejvhodnější pro klienta.“
„Pro banku je skutečně tím posledním zájmem, aby došlo k zabavené nemovitosti klienta,“ tvrdí Krásová.
Splátky se mohou prodloužit, odložit, klient platí jen úrok a jistinu až později atd. Možností je celá řada.
Španělské banky pozastavily exekuce, aby zmírnily dopad krize na nejchudší
Číst článek
V souvislosti s hospodářskou recesí banky větší problémy neregistrují. Například u České spořitelny je naopak poslední dobou situace lepší - pokud jde o poskytnuté úvěry jako celek. Potvrzuje mluvčí Klára Pačesová:
„V současné době evidujeme 5,4 procenta nesplácených úvěrů. Obecně můžeme říci, že nám nesplácené úvěry nerostou. V porovnání se zářím 2011 dokonce došlo k jejich poklesu, a to až o jedno procento.“
Podobně je na tom například i ČSOB. Její mluvčí Pavla Hávová k tomu dodává:
„V současné době jsou úrokové sazby u hypoték na poměrně nízké úrovni. V průměru se pohybují kolem 3 procent a u klientů nevidíme žádné zvýšené problémy se splácením hypoték.“
Jiné je to však u různých úvěrových společností, tady musí být lidé opravdu více opatrní, když si půjčují. Na druhé straně, pokud by měli problémy a s firmou, která jim půjčila, se nemohli dohodnout, mohou se obrátit například na úřad finančního arbitra.